|
Ten pyszny, ale i kaloryczny przysmak doczekał się nawet własnej dziedziny nauki – czekologii... Nowozelandzki psychoterapeuta Murray Langham twierdzi, że kształt i nadzienie ulubionej czekolady może być kluczem do poznania charakteru człowieka. I tak, amatorzy czekolady deserowej to według niego ludzie myślący perspektywicznie, smakosze mlecznej to osoby romantyczne i skłonne do nostalgii. Jeśli lubisz migdały w czekoladowej polewie, bardzo prawdopodobne, że myślisz szybko i lubisz eksperymenty. Gdy Twoje ulubione słodycze to czekoladki z nadzieniem kawowym, Langham powie, że jesteś niecierpliwy.
Trochę historii
Olmekowie i Majowie – te starożytne cywilizacje jako pierwsze zaczęły uprawiać drzewa, z których produkowano czekoladę. Nazwa tych drzew „Theobroma cacao” pochodzi od greckich słów „theos” (bóg) i „broma” (napój), czyli „napój bogów”. Pierwszy gorzki napój z ziarna kakaowego powstał na południu dzisiejszego Meksyku około 4 wieku n.e. Delektowali się nim królowe i arystokraci, uświetniał też uroczystości religijne. Za europejskiego odkrywcę czekolady uważa się Krzysztofa Kolumba, który w 1502 roku dotarł do wyspy Guanaka u wybrzeży Hondurasu i w zamian za przywiezione towary dostał od Azteków worek ziarna, które wyglądało jak duże migdały. Mimo, iż przyrządzony zeń napój Kolumb uznał za obrzydliwy, zabrał kilka nietypowych ziaren jako ciekawostkę do Hiszpanii. W 1580 roku powstała tam pierwsza wytwórnia czekolady. Od tej chwili stawała się ona coraz popularniejsza w innych krajach Europy, które zakładały własne plantacje, tworzyły szlaki handlowe, organizowały przetwórnie.
Jak powstaje czekolada?
Podstawowy składnikiem czekolady jest ziarno kakaowe, które dojrzewa w ogromnych owocach na drzewie kakaowym. Zebrane owoce delikatnie rozcina się nożem, ziarna wyjmowane są wraz z białym miąższem i układane w kopczyki na liściach bananowych. Tak rozpoczyna się proces fermentacji alkoholowej, który trwa do sześciu dni. Kolejne etapy to podsuszanie i prażenie ziarna kakaowego. Uprażone ziarna są następnie rozcierane w walcowym młynie na miazgę, która jest półproduktem do produkcji czekolady.
|