|
Półprodukt ten, zwany kuchem kakaowym, łączy się później z tłuszczem, mlekiem w proszku oraz cukrem. Otrzymaną płynną masę miesza się przez 7 dni w specjalnej maszynie. Ostatnim etapem produkcji czekolady jest proces temperowania, który polega na odpowiednim schłodzeniu czekoladowej masy. Przed zapakowaniem, produkt o odpowiedniej temperaturze i konsystencji jest formowany w tabliczki.
Zamiast czekolady
Czekolada jest świetnym dodatkiem do deserów, jednak w praktyce mało wygodnym. Jej rozpuszczanie często kończy się przypaleniem a niektórym początkującym kucharzom zniszczeniem mikrofalówki. Zamiast „użerać” się z tabliczką czekolady, warto spróbować czekoladowo-orzechowego likieru, np. Chocotella. Ten słodki, gęsty trunek znakomicie zastąpi czekoladowe dodatki. Możesz polać nim waniliowe lody, dodać do ciasta czy bitej śmietany z owocami. Chocotella równie dobrze smakuje solo. Podawaj ją w małych kieliszkach na wysokich nóżkach i pij małymi łykami, delektując się głębokim smakiem orzechów laskowych i najlepszej czekolady. Jeśli nie należysz do smakoszy tradycyjnych słodyczy, likier ten będzie miłym urozmaiceniem Twojego menu.
Czekolada na zdrowie
Czekolada wysokiej jakości o dużej zawartości kakao (najlepiej powyżej 90%) zawiera magnez, który pomaga walczyć ze stresem, jesienną chandrą i złym samopoczuciem, pozytywnie wpływa również na nasz układ krwionośny. W czekoladzie znajdziemy też teobrominę, która pobudza pracę nerek (jest łagodnym środkiem moczopędnym) oraz stymulującą organizm kofeinę. Poza tym ten pyszny smakołyk zawiera poprawiające nastrój endorfiny. Dlatego niektórzy lekarze uważają, że można się od niego uzależnić. Czekolada jest też uznawana za afrodyzjak. Żeby nie było zbyt kolorowo, zbyt duża ilość spożywanej czekolady może wcale nie wpłynąć dobrze na nasze samopoczucie. 100 gramów tego wyrobu to ok. 500-600 kcal...
|