|
Poniżej prezentujemy podstawowe sposoby użycia tego najzdrowszego tłuszczu.
Oliwa extra vergine jest podstawowym elementem “diety śródziemnomorskiej”, która na całym świecie od wielu lat jest synonimem dobrego smaku i zdrowia. Rzeczywiście, w porównaniu z innymi tłuszczami pochodzenia roślinnego, oliwa extra vergine jest bez wątpienia najzdrowsza ale również najsmaczniejsza.
We Włoszech oliwy używa się w kuchni praktycznie do wszystkiego, od smażenia do pieczenia chleba. W innych krajach jest coraz częściej używana do doprawiania sałatek, makaronów, warzyw lub do popularnej bruschetty.
Aby docenić jakiekolwiek danie musimy łączyć je z właściwymi smakami. W przypadku wina jesteśmy już przyzwyczajeni aby wybierać je z uwagą lub konsultować jego wybór ze znawcą, osobą potrafiącą we właściwy sposób ocenić aromat, zapach i smak. W przypadku oliwy niestety nie ma takiej tradycji a prawdziwi sommelierzy oliwy są ciągle jeszcze bardzo rzadko spotykani.
Trzeba dodatkowo pamiętać, że oliwa, inaczej niż wino, nie towarzyszy daniu ale jest jego częścią i je charakteryzuje. Dodawana do najprostszych, czy też tych bardziej wyszukanych przepisów sprawia, że efekt końcowy jest bogatszy w zapachy i smaki.
Każda oliwa różni się pochodzeniem gatunku drzewa oliwnego, jakością oliwek, z których została wykonana oraz sposobem jej produkcji. Wszystkie te czynniki wpływają na jej smak i zapach: konsystencje, aromat, owocowość. Aby docenić te niuanse musimy szkolić nasze zmysły: przede wszystkim smak ale również węch. Podobnie jak w przypadku wina wybór oliwy zależy od rodzaju potrawy, metody jej przygotowania oraz konkretnych smaków i aromatów.
|