|
Pamiętajmy, że: pikantna oliwa extra vergine z intensywnym zapachem owocowym świeżej trawy oraz zdecydowanym, wyraźnym aromatem jest najlepsza do potraw o mocnych smakach, gęstych zup, do przygotowania warzyw na patelni, do doprawienia bruschetty, carpaccio oraz świeżych sałat charakteryzujących się mocnym smakiem – na przykład cykorii czy rukoli. W tym przypadku szczególnie polecamy oliwę GranFruttato firmy Monini.
Oliwa o smaku owocowym, ale niezbyt pikantnym – a więc odpowiadająca cechom oliwy Classico firmy Monini – jest wskazana do przygotowywania potraw mięsnych z grilla, sosów pomidorowych oraz do sałat o delikatnym, mniej zdecydowanym smaku.
“Słodka” oliwa extra vergine o delikatnym zapachu jest doskonała do ryb, owoców morza, do przygotowania majonezu i sosów oraz do sałat dla wszystkich tych, którzy uważają tradycyjny smak i zapach oliwy extra vergine za zbyt intensywny. Produktem odpowiadającym tym cechom jest oliwa Delicato.
Wreszcie, wbrew obiegowej opinii oliwa z oliwek extra vergine jest polecana również do smażenia. W porównaniu z większością olejów roślinnych, oliwa z oliwek ma lepszą odporność na smażenie, tzw. punkt dymienia (temperatura, w której oliwa ulega degradacji tworząc szkodliwe substancje) wynosi 210 °C, a więc więcej od rekomendowanej temperatury smażenia, która wynosi 180 °C oraz więcej od większości olejów roślinnych. Pozwala to więc na smażenie w wyższych temperaturach co daje potrawy chrupiące, smaczne i lżejsze.
Aby zachować oryginalny smak potraw oraz uniknąć zbyt dużych wydatków lepiej używać do smażenia zwykłej oliwy rafinowanej, np.: Anfora zamiast tej extra vergine.
|