|
Co sprawia, że gdy za oknem plucha i jesienne chłody, szczególnie chętnie przyrządzamy leczo? Poobserwujmy zatem miedziane i złote kasztanowce zrzucające liście... znad aromatycznego talerza węgierskiego specjału.
Nazywana „indiańskim pieprzem”, papryka trafiła na nasze stoły najprawdopodobniej z Kolumbii. Jej nasiona przywiózł do Europy hiszpański lekarz Chanca, uczestniczący w wyprawie Krzysztofa Kolumba. Zachwycił się wówczas właściwościami czerwonego proszku, służącego rdzennym mieszkańcom Ameryki do poprawiania smaku potraw i napojów.
Papryka bardzo szybko zyskała popularność wśród mieszkańców Włoch, południowej Francji, Turcji oraz szeregu krajów bałkańskich. Trafiła także do Indii. Jednak jej największymi zwolennikami stali się Węgrzy. Już w czasach napoleońskich uczynili z tego warzywa nie tylko narodową przyprawę, ale i podstawowy składnik madziarskiej kuchni.
Jednym z efektów paprykowych eksperymentów jest leczo, rodzaj warzywnego ragoût ze świeżej papryki i pomidorów duszonych na smalcu, ozdobionych wędzoną słoniną, przysmażoną na złoty kolor cebulą oraz przyprawionych sproszkowanym „pieprzem indiańskim”. W trakcie duszenia do potrawy można dodać pokrojoną w plastry kiełbasę lub jajka. Danie zagęszczane bywa także ryżem. W polskiej wersji leczo nie brak też składników innych niż zaleca tradycyjna węgierska receptura: bakłażanów, cukinii czy oleju.
Przygotowanie tego powszechnie znanego posiłku wymaga jednak szczególnej troski o czystość warzyw. Należy je umyć na krótko przed gotowaniem. Można to zrobić szybko i dokładnie mając do dyspozycji niezawodną w obsłudze baterię Trendo Star firmy Kludi. Wysoka funkcjonalność popularnego produktu Kludi ze średniej półki cenowej pozwala wkroczyć ku nowej, jesiennej rzeczywistości prawdziwie zamaszystym... łukiem wylewki i uchwytu, skutecznie zmywając niejedną „paprykową głowę”. Dzięki temu napełnienie wysokiego, największego nawet naczynia, w którym dusimy warzywa dla całej rodziny, staje się łatwe i przyjemne. Elegancko ukryty w wylewce baterii regulator strumienia pozwala natomiast na odpowiednie napowietrzenie wody do kąpieli naszych warzyw.
|