Chałwa zależnie od szerokości geograficznej wytwarzana jest z sezamu, słonecznika maku oraz z różnych orzechów. Chałwy zależnie od szerokości geograficznej różnią się od siebie smakiem, konsystencją oraz posiłkami, podczas których pojawiają się w menu. W Tunezji chałwa jest kolorowana i sprzedawana w formie wielowarstwowych tortów. W Egipcie by smakowała, musi koniecznie ociekać tłuszczem sezamowym, a w Turcji chętnie jadana jest... do chleba. Polacy lubią, gdy ma włókna, jest niezbyt tłusta i jadają ją zwykle na deser lub podczas dnia jako energetyczną przekąskę.
Mało kto wie, ale chałwa wyśmienicie komponuje się również z wytrawnym, dobrze schłodzonym białym winem. Odkrywa wówczas pełnie swego smaku i aromatu i nabiera wyrafinowanej lekkości. W ojczyźnie chałwy trudno o taką degustację, ale my dla orzeźwienia nadchodzących letnich wieczorów możemy się o nią pokusić.
Polska nazwa sezamka jest trochę myląca dla tego przysmaku, bo w krajach arabskich „sezamki” mogą być równie dobrze orzechowe, a nawet wieloskładnikowe - łączyć różne rodzaje orzechów i sezamu z dodatkami smakowymi. Jednak wszystkie rodzaje sezamków posiadają specyficzną kruchość listków i delikatność smaku.