|
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Jest chorobą dotyczącą mężczyzn 3 x częściej niż kobiet, polegającą na wystąpieniu zmian zapalnych w stawach krzyżowo-biodrowych prowadzącą do ich usztywnienia. Pacjent przyjmuje bardzo charakterystyczną pozycję „narciarza”.
Dna moczanowa, podagra, dawniej nazywana „artretyzmem” jest chorobą metaboliczną spowodowaną podwyższonym poziomem kwasu moczowego w surowicy krwi. Dna moczanowa jest nawrotowym zapaleniem stawów. Kryształki kwasu moczowego wytrącają się w tkankach słabo unaczynionych (ścięgna, więzadła). Napadowi podagry (zmian w stawie śródstopno-palcowym palucha) towarzyszy wzrost temperatury, złe samopoczucie, przyspieszona czynność serca. Otaczające staw tkanki są obrzęknięte, zaczerwienione, bolesne.
Zapalenie korzonków, Lumbago, Ischias jest wywołane uciskiem korzenia nerwowego przez uszkodzenie krążka międzykręgowego kręgosłupa lub zmiany zwyrodnieniowe. Może być jedno- lub dwustronne. Charakteryzuje się silnym bólem, zlokalizowanym z zależności od miejsca ucisku i promieniujący wzdłuż przebiegu nerwu.
Liszaj rumieniowaty uogólniony jest chorobą występującą częściej u kobiet. Charakteryzuje ją duża ilość kompleksów immunologicznych odkładających się w różnych narządach. Najbardziej charakterystycznymi objawami są zmiany na skórze, rumieniowate, plamisto-grudkowe na policzkach, w okolicy kości jarzmowych, dochodzące do nosa i podbródka tzw. skrzydła motyla. Najczęściej zmiany dotyczą nerek, prowadząc do postępującej niewydolności nerek. Często niewydolność nerek bywa przyczyną zgonu. Choroba ma przebieg postępujący.
Łuszczycowe zapalenie stawów to zapalne schorzenie stawów, występujące w przebiegu łuszczycy. Choroba często rozpoczyna się w obrębie stawów międzypaliczkowych i często dotyczy tylko jednej strony, co odróżnia ją od reumatoidalnego zapalenia stawów. W przebiegu łuszczycowego zapalenia stawów we krwi nie pojawia się czynnik reumatoidalny.
|