|
Leczenie to sprawność
Współczesna medycyna może leczyć choroby reumatyczne nie dopuszczając do trwałego inwalidztwa. Leki najnowszej generacji tzw. leki biologiczne wiążą białe krwinki odpornościowe (w sposób niekontrolowany namnażające się), które niszczą stawy. Krwinki stają się biologicznie nieaktywne. W ten sposób hamuje się rozwój choroby, tym samym nie dopuszczając do inwalidztwa. Leczenie jest kosztowne (około 18 tysięcy zł miesięcznie ?). NFZ refunduje koszt terapii dla zaledwie kilkuset pacjentów z RZS rocznie, przy szacunkowej liczbie ponad trzydziestu tysięcy pacjentów wymagających tejże terapii biologicznej (dane z 2005 roku). Dostępność do leczenia biologicznego w Polsce jest niewspółmierna do potrzeb i znacznie mniejsza w porównaniu do „starych” jak i „nowych” krajów Unii Europejskiej. Nie są dokonywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia uzupełnienia programów terapeutycznych o nowe leki, które zgodnie z rejestracją obowiązującą w Unii Europejskiej powinny być dostępne dla chorych w Polsce.**
Terapia towarzysząca
współczesne badania psychoimmunologii potwierdzają, że stan chorego bardzo zależny jest od stanu psychicznego. Stąd potrzebna jest pomoc psychologów i tzw. grup wspierających. Pomagają one choremu przystosować się do trudnych, zmienionych dolegliwościami warunków życia.
Edukacja
Zdaniem prof. Jacka Szechińskiego, krajowego konsultanta ds. reumatologii istnieje konieczność edukowania pacjentów, a przede wszystkim lekarzy. Jest wiele podobnych objawów występujących w chorobach reumatycznych i w innych jednostkach chorobowych. Ostateczna diagnoza jest często odsunięta w czasie. Ustalenie prawidłowego rozpoznania oraz podjęcie właściwego leczenia może być opóźnione o miesiące czy nawet lata, co rzutuje na losy chorych. „Wczesna i prawidłowa diagnoza daje olbrzymią szansę na powstrzymanie rozwoju choroby. Leczenie może być bardzo skuteczne, ponieważ wprowadzono wiele leków modyfikujących przebieg choroby. W wielu przypadkach szansą powodzenia dają metody leczenia biologicznego. Jeśli rozpoznanie nastąpi zbyt późno, zmiany stają się nieodwracalne” – prof. Jacek Szechliński. Dlatego też Instytut Reumatologii w Warszawie organizuje bezpłatne szkolenia lekarzy rodzinnych w zakresie reumatologii.
|