|
Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS) jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się, utrzymującym się zapaleniem stawów, którego objawami są ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości. „Idiopatyczne” znaczy, że nieznana jest jego przyczyna, a „młodzieńcze” znaczy, że objawy wystąpiły przed 16 rokiem życia. Co dzieje się ze stawami? Błona maziowa otaczająca staw, zwykle bardzo cienka ulega pogrubieniu, jest atakowana komórkami zapalnymi i ich liczba w płynie stawowym znacznie wzrasta. To powoduje obrzęk, ból i ograniczenie ruchomości. Często dzieci próbują zmniejszyć ból ustawiając staw w pozycji między zgięciem a wyprostem; ta pozycja nazwana jest przeciwbólową, bo jest najkorzystniejsza dla zmniejszenia bólu.
Gorączka reumatyczna, choroba reumatyczna. Proces chorobowy zapoczątkowuje infekcja wywołana przez paciorkowce. Bakterie te są odpowiedzialne za wywołanie ostrego zapalenia gardła: anginy, płonicy, czyli szkarlatyny, czy zapalenia ucha środkowego. Wnikające do organizmu antygeny paciorkowcowe są sygnałem do produkcji przez układ immunologiczny ustroju przeciwciał. Zadaniem przeciwciał jest zniszczenie obcych antygenów. Ale u niektórych osób oprócz obcych antygenów są niszczone własne tkanki. Tak dzieje się we wsierdziu stanowiącym element zastawek serca. Doprowadza to do zmian we wsierdziu: sklejania się płatków, ich zniekształceń.
Może to spowodować zwężenie zastawki bądź jej niedomykalność. Proces ten może również mieć miejsce w układzie nerwowym. Do tzw. dużych objawów gorączki reumatycznej należą: zapalenie serca, zapalenie stawów, pląsawica, rumień obrączkowaty, guzki podskórne. Gorączka reumatyczna najczęściej występuje w wieku szkolnym. Przed erą antybiotykoterapii, bądź nieleczona właściwie, może być przyczyną nabytych wad serca. Chorobie towarzyszy gorączka, bóle stawowe i zmiany w obrazie krwi.
|