|
Długie popołudnia i ciepłe wieczory sprzyjają spotkaniom z przyjaciółmi poza domem. Nieodłącznym elementem wakacyjnych wojaży jest letnia kuchnia. Wyjeżdżając do miejsc, których nie znamy, chętnie próbujemy miejscowych specjałów, odwiedzając restauracje, serwujące lokalne przysmaki. Pamiętajmy, aby wakacyjne menu było nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Co można wyczytać z karty restauracyjnego menu…
Dzięki autorskiemu programowi Unilever Food Solutions – Menu Bez Tajemnic, już niedługo, przeglądając karty menu będziemy mogli poznać wartość odżywczą dań proponowanych przez restauracje. Jak pokazał raport World Menu Report, przygotowany na podstawie badań w ośmiu krajach świata, podczas jedzenia poza domem konsumenci czują potrzebę poznania większej ilość informacji na temat spożywanych posiłków. Chcemy wiedzieć więcej na temat źródła pochodzenia składników, sposobu ich przygotowania, wartości odżywczej, jak i bezpieczeństwa żywności. 88% Polaków chciałoby mieć możliwość uzyskania dodatkowych informacji przed wybraniem dania z karty restauracyjnego menu. To pozytywny objaw, tym bardziej, że główną przyczyną zapotrzebowania na tego typu dane okazuje się chęć prowadzenia zdrowszego trybu życia oraz dokonywania bardziej świadomych wyborów żywieniowych.
Wakacyjny jadłospis
Pamiętajmy, że letni jadłospis powinien różnić się od jesiennego czy zimowego. Przede wszystkim warto zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych potraw. Korzystajmy z bogactwa świeżych warzyw i owoców, które dostarczają nam wielu witamin, składników mineralnych i błonnika. Pijmy dużo wody i próbujmy różnorodnych zup. Jeśli nie mamy ochoty na gorącą pomidorową czy rosół, zamieńmy je na pyszny i orzeźwiający chłodnik. Planując grillowanie na świeżym powietrzu, należy pamiętać o kilku zasadach, aby potrawy przyrządzone w ten sposób były zdrowe. Najważniejsze jest owijanie grillowanych dań w ponakłuwaną folię aluminiową lub umieszczanie ich na aluminiowych tackach, aby tłuszcz nie kapał bezpośrednio na rozżarzony węgiel. Pozwoli to uniknąć powstawania niebezpiecznych substancji. Wybierając mięso na grilla, warto również zwrócić uwagę, aby nie było zbyt tłuste. Kaloryczne kiełbaski lepiej zamienić na chudy drób, ryby lub warzywa. Do przyprawiania używajmy jak najwięcej aromatycznych ziół, które pomogą wydobyć z naszych potraw głębię smaku. Nie bójmy się eksperymentować i odkrywać nowe receptury. Jest wiele produktów, o które warto wzbogacić wakacyjną dietę, w domu i poza nim.
Inspiracje…
Czerpmy inspirację ze zdrowej kuchni śródziemnomorskiej, którą bez problemu możemy włączyć do swojej praktyki kulinarnej. Lato sprzyja temu w szczególności, ze względu na obfitość świeżych warzyw i owoców. “Proste dania wykorzystujące świeże warzywa i produkty białkowe, przygotowane i ugotowane z miłością i pasją, są wyróżnikiem dobrej, włoskiej kuchni” - mówi główny szef kuchni UFS, Kees Van Erp. A gdy jesteśmy w podróży w miejscach, gdzie na co dzień słupek rtęci przekracza 40 stopni Celsjusza pamiętajmy, że „Ostre znaczy dobre. W tropikalnych, gorących regionach jedz ostre potrawy. Dzięki temu będziesz się bardziej pocić, a to pomoże Ci kontrolować temperaturę Twojego ciała” – radzi szef kuchni Flávia Barretto z Brazylii.
|