|
Możesz uprawiać ze swoim psem typowo „ludzkie” sporty, takie jak jazda na rowerze, bieganie, jazda na rolkach, jazda konna czy pływanie. Możesz również wybrać sport, w którym tylko pies jest aktywny, jak flyball, frisbee czy coursing, lub sport typowo „psi”, w którym i ty nieźle się spocisz: dogtrekking, canicross, agility, dog dancing-przykłady można mnożyć!
Sport z psem możesz uprawiać hobbystycznie lub też skorzystać z oferty jednej z wielu organizacji kynologicznych, urządzających różne ciekawe imprezy dla miłośników czworonogów. Z myślą o osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z psimi sportami, poniżej omówimy bardziej szczegółowo niektóre z nich.
Agility to sport bardzo znany i popularny w naszym kraju, ponieważ jest odpowiedni dla niemal wszystkich ras psów oraz kundli bez względu na ich wielkość. Pies, prowadzony przez swojego przewodnika, musi pokonać specjalny tor przeszkód – bezbłędnie i na czas. Frisbee to kolejny ciekawy sport, który narodził się w Ameryce około roku 1947. Jest odpowiedni dla psów z temperamentem, lubiących aportować. Polega na łapaniu przez psa latającego talerzyka. Flyball jest odpowiedni dla psów o podobnym temperamencie – pies pokonuje tor z przeszkodami, uruchamia maszynę, która wyrzuca piłkę, a następnie przynosi ją właścicielowi. Canicross to sport dla wyszkolonych psów odznaczających się dobrą kondycją fizyczną. Są to biegi przełajowe zawodników z psami. Pies jest przypięty smyczą do pasa zawodnika. Oboje muszą pokonać wyznaczoną trasę w jak najkrótszym czasie. Podobnym sportem jest bikejorking, z tą różnicą, że zawodnik jedzie na rowerze.
Dogtrekking to sport dla wyjątkowo wytrzymałych psów. Jest to jedna z nowych dyscyplin w naszym kraju, jednak zaczyna zdobywać coraz większą liczbę zwolenników. Spodoba się ona osobom lubiącym aktywność na świeżym powietrzu: marsze, wędrówki i biegi długodystansowe. Zarówno pies, jak i zawodnik powinni wykazywać się samodzielnością, sprawnością fizyczną, dobrą orientacją w terenie oraz umiejętnością radzenia sobie na otwartych przestrzeniach. Pies jest przypięty do zawodnika za pomocą smyczy lub liny tak, że nie może się swobodnie poruszać. Zawodnik ma ze sobą wyposażenie, obejmujące m.in. mapę, na podstawie której określa trasę. W tym sporcie trasę również pokonuje się na czas. Szlak zwykle ma długość 80 lub 100 km.
autor: / źódło: / opracowanie:
Hill`s
|