|
Innym ciekawym i bez wątpienia lżejszym sportem jest dog dancing, czyli taniec z psem. Polega on na wykonywaniu przez psa serii skomplikowanych poleceń, zmian kroku oraz różnych skrętów i obrotów w rytm muzyki. Występy zawodników są oceniane przez trzyosobowe jury, przyznające punkty za wrażenie artystyczne oraz gotowość psa do wykonywania poszczególnych ćwiczeń – w sumie jest ich pięć. Jeśli masz zdolności ruchowe, a twój pies lubi się popisywać, jesteście idealnymi kandydatami na adeptów tego pięknego sportu. Mimo że zawody odbywają się w halach, trenować można na świeżym powietrzu. Oprócz sportów możesz także wybierać spośród wielu rodzajów szkoleń, zależnie od rasy twojego psa. Masz do wyboru szkolenia do pracy (sportowe), do polowań oraz ratownicze. Do każdego z nich możesz, a nawet musisz, przygotowywać się na świeżym powietrzu – im częściej, tym lepiej.
Wybór rodzajów aktywności jest ogromny i niewątpliwie każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Potrzebna jest jedynie chęć do ruchu oraz umiejętność czerpania z tego przyjemności. Przed wybraniem dyscypliny sportu należy ocenić nie tylko własną dyspozycyjność czasową, lecz także kondycję fizyczną i/lub stan zdrowia. Oczywiście nie należy przy tym zapominać o kondycji i zdrowiu czworonoga – to przy wyborze sportu sprawa decydująca. Jeśli jesteś osobą całkowicie początkującą, będziesz musiał się nieco przygotować. Zanim wyruszysz na 25 kilometrową wyprawę, wydłużaj swoje codzienne spacery, tak aby przygotować swój organizm do większego wysiłku. Odpowiednie przygotowanie i stopniowe zwiększanie obciążenia pomaga również przyspieszyć metabolizm i zwiększyć wydolność wielu organów, dzięki czemu mogą one efektywnie wykorzystywać i dostarczać zapasy energii w trudnych warunkach.
Kondycja twoja i twojego psa będzie lepsza, a tym samym uprawianie sportu – przyjemniejsze. Jednym z elementów właściwego przygotowania jest zdrowa dieta. Powinieneś wybrać dla swojego psa karmę wysokiej jakości, zawierającą oprócz bogatych źródeł podstawowych składników również ważne, potrzebne i przydatne w procesie metabolizmu witaminy i minerały. Dobrze odżywiony organizm szybciej reaguje na zwiększone zapotrzebowanie i szybciej się regeneruje. Otyłość psa może być jednym z czynników ograniczających wybór sportu. Jeśli twój pies ma nadwagę, podstawową terapią będzie zwiększenie zakresu ćwiczeń – to pomoże zamienić tkankę tłuszczową na mięśnie. Otyłe psy nie tylko mają wolniejszy metabolizm, ale ich waga stanowi również obciążenie dla całego organizmu. Ciężej pracuje układ krążenia, a przede wszystkim system stawów, którego stan jest bezpośrednio związany ze zdolnością ruchową psa. Obniżona ruchowość może zniechęcać ciebie i twojego psa do zabaw ruchowych latem. Badania zakresu ruchowego wykazały, że nawet 31% psów cierpi na problemy związane z poruszaniem się. Odpowiednio dobrany sport, np. pływanie i inne sporty wodne, może wyeliminować ten problem.
autor: / źódło: / opracowanie:
Hill`s
|