|
Pływanie to jedyny rodzaj aktywności, który wzmacnia mięśnie, nie obciążając przy tym stawów. Dlatego jest to szczególnie odpowiedni rodzaj terapii dla psów cierpiących na dysplazję stawu biodrowego lub łokciowego, psów po różnych zabiegach i operacjach oraz psów z problemami układu krążenia i serca, które często towarzyszą otyłości. Jeśli decydujesz się na pobyt nad morzem, powinieneś wiedzieć, że woda morska jest zalecana przez lekarzy weterynarii jako środek łagodzący wiele alergii, egzem i innych chorób skóry.
Gdy rozpoczynasz uprawianie letniego sportu ze swoim psem w celu obniżenia jego wagi, powinieneś także zadbać o odpowiednią dietę. Dobrze jest wyznaczyć sobie na początku cel, czyli optymalną wagę dla swojego psa. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem weterynarii, który obliczy – sam lub za pomocą specjalnego programu – optymalną wagę dla twojego pupila oraz czas, w którym powinniście ją osiągnąć przy pomocy odpowiednich ćwiczeń i diety. Jeżeli oprócz otyłości pies cierpi również na inne problemy zdrowotne, np. chorobę stawów, będzie to stanowiło dodatkowe ograniczenie przy wyborze sportów. W takim przypadku należy nie tylko starać się obniżyć wagę psa, lecz także zwracać przy tym uwagę na stawy. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór pokarmów, które poza dostarczaniem organizmowi odpowiednich ilości składników odżywczych i energii oraz obniżaniem wagi będą również wzmacniały stawy.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takiej karmy dla psów, np. Hill’s Prescription Diet Canine j/d oraz Canine j/d reduced calories (dla otyłych psów z chorobami stawów), zawierające kliniczne przebadaną formułę usprawniającą zdolność ruchową (z wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3) w połączeniu z L karnityną oraz lizyną, wspomagającą spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie mięśni. Uprawiając sport, musisz mieć pewność, że twój pies jest zdrowy oraz w doskonałej formie fizycznej. Nie ryzykuj kontuzji i zawsze konsultuj wszelkie wątpliwości z weterynarzem. Latem unikaj wysokich temperatur około południa i staraj się uprawiać sport raczej w godzinach porannych lub wieczornych. Pamiętaj, że pies nie powinien się przegrzewać – nigdy nie zostawiaj go w zamkniętym samochodzie zaparkowanym w słońcu, sprawdzaj, czy ma odpowiednią ilość wody, i nie zapominaj o zabraniu ze sobą wody, kiedy wychodzicie na zewnątrz. Uprawianie letnich sportów przyniesie zarówno tobie, jak i twojemu czworonożnemu przyjacielowi wiele radości, a kto wie, może nawet zaowocować sukcesami sportowymi. Ćwiczenia na świeżym powietrzu nie tylko stanowią wspaniałą zabawę, lecz także pozwalają w pełni wykorzystać letnie dni i dostarczają niezapomnianych wrażeń.
autor: / źódło: / opracowanie:
Hill`s
|