Największa część orzechów pozyskiwana jest z drzew dziko rosnących, co sprawia, iż producentami są właśnie Brazylia i kraje położone na obszarze lasów Amazonii.
Orzechy brazylijskie, których siedliskiem jest duży owoc orzesznicy wyniosłej, zbiera się natychmiast po opadnięciu z drzewa ze względu na możliwość ataku przez owady i grzyby. Owoce zbierane są tylko ręcznie, ze względu na trudności spowodowane środowiskiem leśnym. Po rozcięciu owoców maczetą, wydobywa się nich orzechy, które w workach przenoszone są w miejsca nasłonecznione, rozsypywane i suszone na słońcu. Zadaniem kobiet jest łuskanie orzechów za pomocą specjalnie skonstruowanej, ręcznej maszynki.
Orzechy brazylijskie są jednym z nielicznych produktów spożywczych uprawianych, zbieranych i obrabianych w sposób całkowicie naturalny, nie są nawet prażone. Istnieje również ekonomiczny i społeczny aspekt zbioru orzechów brazylijskich, których przetwarzanie odbywa się dzięki zaangażowaniu całych rodzin Indian, przy czym korzysta się niemal w 100% z dzikich upraw. Ten ostatni argument przemawia za ekonomicznym uzasadnieniem istnienia lasów amazońskich. Orzechy brazylijskie dostępne są w łupinach lub bez. Spożywane są najczęściej na surowo, bez prażenia - stąd ich trwałość jest ograniczona. Obłuskane powinny być przechowywane w lodówce w szczelnym opakowaniu, wówczas zachowują dobry stan przez kilka miesięcy. Łupina orzecha jest bardzo twarda, ale łatwiej ją rozłupać po uprzednim zamrożeniu lub kilkominutowym gotowaniu.
Orzechy brazylijskie są łagodniejsze dla podniebienia niż inne produkty z tej samej grupy dzięki dużej zawartości tłuszczu i małej tanin. Specyficzny skład tłuszczów w orzechach sprawia, że spożywanie ich ma wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz wzmacnia układ odpornościowy. Z zawartością tłuszczów ściśle wiąże się obecność witaminy E - przeciwutleniacza zapobiegającego degradacji komórek. Orzechy brazylijskie są osobliwością wśród produktów spożywczych pod względem zawartości selenu wykazującego własności przeciwutleniające, ściśle wiążące się z antynowotworowymi. Dlatego orzechy brazylijskie uznano za idealny naturalny produkt zastępujący suplementację farmakologiczną selenu. Naukowcy przypuszczają, że selen wykazuje również ochronne działanie w przypadku nowotworów piersi u kobiet oraz prostaty u mężczyzn.
Orzechy brazylijskie są względu na znaczną zawartość cynku, polecane są między innymi dla osób nadużywających alkoholu (cynk wzmaga działanie dehydrogenazy alkoholowej), cierpiących na cukrzycę, po zabiegach operacyjnych i oparzeniach oraz w przewlekłym stresie.
Ze strefy śródziemnomorskiej pochodzą orzechy pinii, nazywane także piniolami. Ich najszlachetniejsze odmiany rosną w Toskanii, a owoce pozyskiwane są z szyszek pewnego rodzaju sosny. Te podłużne, kremowo-białe orzeszki mają delikatny słodko-kwaśny smak, nadający potrawom charakterystyczny łagodny aromat. Najlepiej smakują w sosach podawanych do dań z makaronem, z jagnięciną, w ciastach, sałatkach owocowych i warzywnych, są też podstawą włoskiego sosu pesto. Idealnie nadają się również do dań świątecznych i do pochrupania przy świątecznym stole. Spożywanie orzeszków piniowych wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Orzechy macadamia wywodzą się prosto z dalekiej Australii. Zbliżone wielkością do orzechów laskowych, mają wyjątkowo twardą łupinkę, dlatego kupuje się je już wyłuskane i gotowe do jedzenia. Doskonale pasują do farszów, słodkich kremów, do dekoracji ciast i ciasteczek, nadając im maślany i delikatny smak. Prażone i lekko solone mogą być smaczną przekąską. Ich spożycie wyraźnie obniża poziom niepożądanego dla zdrowia cholesterolu, co w konsekwencji redukuje ryzyko wystąpienia chorób w całym układzie krążenia. Dodatkowo orzechy macadamia zawierają selen i kwas solny - skuteczne w walce z rakiem.
Orzechy pecan są zaliczane do jednych z najszlachetniejszych gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. Ze względu na swój wygląd, smak i aromat przypominają orzechy włoskie – są podłużne i mają cienką, gładką łupinę. Najlepiej smakują w całości jako przekąska. Można je również stosować przy produkcji ciast orzechowych i keksów. Ze względu na bardzo dużą zawartość tłuszczów, należy przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. Orzechy pecan są źródłem choliny – substancji odżywczej, wspomagającej pracę mózgu.