Wizyta u ortopedy jest tak istotna ponieważ:
- dysplazja stawu biodrowego to wada rozwojowa, która odpowiednio wcześnie zdiagnozowana możne zostać wyleczona w 100%. Dysplazja może dotyczyć tylko jednego stawu biodrowego lub obu. W Polsce sześcioro dzieci na 100 rodzi się z tym schorzeniem
- 80% siedmiolatków ma płaskostopie i skrzywienie kręgosłupa, które są wynikiem zaniedbań w pierwszych trzech latach życia i w wieku przedszkolnym
Z wizytą u neurologa
Do neurologa należy się udać, gdy tylko w zachowaniu dziecka zauważymy coś niepokojącego: dziecko za mało śpi, jest niespokojne lub przeciwnie - jest apatyczne i nie interesuje się światem. Nawet niewielkie nieprawidłowości układu nerwowego mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka, spowodować problemy szkolne (np. dysleksję, nadpobudliwość, syndrom ADHD).
Ważne jest również, aby dokładnie wiedzieć czy dziecko dobrze widzi, dobrze słyszy, nie ma nieprawidłowości ze strony tych narządów. A więc badanie przez neurologa w powiązaniu z badaniem narządu wzroku i słuchu to niesłychanie ważna kwestia.
Z wizytą u alergologa
Układ odpornościowy małych dzieci jest mało sprawny, a błony śluzowe przewodu pokarmowego i oddechowego łatwo przepuszczają alergeny. Początkowo objawy dotyczą głównie układu pokarmowego: przewlekłe kolki, ulewania pokarmu, a nawet wymioty, biegunki. Dziecko zazwyczaj źle przybiera na wadze, może mieć anemię, niedokrwistość.
Potem pojawiają się zmiany skórne: atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, pokrzywka. Objawy alergii mogą też dotyczyć układu oddechowego: przewlekły katar, zatkany nosek, nawracające zapalenia uszu, gardła, oskrzeli. Podczas wizyty lekarz może uzyskać wiedzę na temat nawyków żywieniowych karmiącej matki, informacje dotyczące kolejno wprowadzanych do diety pokarmów, co jest ważne dla rozpoznania oraz planowania dalszego leczenia.