|
Z wizytą u dietetyka
Złe odżywianie powoduje obniżenie sprawności układu odpornościowego, występowanie ryzyka nadwagi i otyłości. Do działań prewencyjnych należy propagowanie zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży. Dieta dzieci powinna zawierać taką ilość kalorii, która zaspokoi potrzeby związane z aktywnością fizyczną i wzrastaniem. Skład posiłków, wielkość porcji powinny być odpowiednie do wieku i rozwoju fizycznego.
Wyniki długofalowych badań i obserwacji wykazały, że otyłość, hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze ujawniające się w dzieciństwie zwykle utrzymują się w wieku dorosłym. Dlatego tak istotne jest wpajanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej już od dzieciństwa, aby zdrowe dziecko stało się zdrowym dorosłym - zaznacza dr med. Joanna Brett - Chruściel. Z danych Instytutu Matki i Dziecka wynika, że w Polsce prawidłowo odżywiane są tylko niemowlęta, natomiast starsze dzieci, powyżej pierwszego roku życia już nie.
Wyniki badań przeprowadzonych w ostatnim czasie w Polsce na populacji dzieci pomiędzy pierwszym a szóstym rokiem życia wskazują, iż częstość występowania otyłości w tej grupie wynosi 8%, przy czym szczegółowa analiza sposobu odżywiania się badanych wykazuje niskie spożycie warzyw i owoców, nadmiar tłuszczu i cukrów prostych oraz pełną akceptację tzw. "jedzenia przekąskowego" (typu fast-food) przez ponad 90 % badanej populacji - podkreśla Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz z Zakładu Farmakologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Zapotrzebowanie kaloryczne jest zwykle spełnione, tzn. dzieci nie są niedożywione, ale skład posiłków jest nieodpowiedni. Dzieciom brakuje głównie żelaza, cynku, witamin z grupy B oraz PP.
W Polsce, co piąte dziecko ma nadwagę, której konsekwencjami są choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, itd., dlatego: Współczesne, główne kierunki badań nad otyłością koncentrują się głównie na odpowiedzi na pytanie, czy występowanie otyłości w okresie dzieciństwa wiążą się ze zwiększonym ryzykiem występowania w wieku dojrzałym takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II, miażdżyca, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz z większą chorobowością i śmiertelnością, zależną bezpośrednio od otyłości - dodaje Prof. Januszewicz.
|