|
62 proc. Polaków deklaruje, że jest aktualnie w związku małżeńskim lub ma stałego partnera. Aż 61 proc. z tej grupy odczuwa stres w swoich związkach, jak wynika z najnowszego badania „Stres w związkach – Raport Melisany Klosterfrau” zrealizowanego na zlecenie firmy Klosterfrau Healthcare Group. Główną przyczyną tego stanu jest brak pieniędzy. Tak deklaruje 32 proc. respondentów.
Mit o romantycznej miłości towarzyszy nam od dzieciństwa. Nic dziwnego, że w dorosłym życiu ślepo w to wierzymy. Marzymy o uczuciu, które potrafi „przenosić złote góry”. Pragniemy, by partner był ideałem. W naszych wyobrażeniach rycerz lśniącą zbroję zamienia na dobrze skrojony garnitur, świetnie zarabia, obsypuje kwiatami. Ona, jak na królewnę przystało, zawsze pięknie wygląda, dba o dom, wychowuje dzieci. Wystarczy więc odnaleźć drugą połowę, osobę, która obdarzy nas bezgraniczną miłością, i od tej pory nasze życie będzie usłane różami.
Tymczasem rzeczywistość wygląda nieco inaczej - aż 80 proc. badanych wymienia denerwujące cechy partnera. Po fazie zakochania przychodzi nieuchronnie przebudzenie, a z nim często rozczarowanie. Prawie każdy związek przeżywa od czasu do czasu kryzys i wówczas stres wkrada się do naszego życia na dobre. Przyczyn może być wiele – problemy w pracy, brak pieniędzy, kłopoty z dziećmi czy też zwyczajna rutyna.
Wulkan emocji
Stan zakochania opisywany jest przez psychologów jako pokrewny chorobie psychicznej. Antropolog kultury, Helen Fisher wyliczyła, że trwa od osiemnastu miesięcy do czterech lat. Cechuje go euforia, nadmierny optymizm i brak rzeczywistej oceny sytuacji, co potwierdzają wyniki Raportu Melisany Klosterfrau – osoby do 29 rż. i osoby z krótkim stażem (do 2 lat) deklarują większe zadowolenie z atmosfery panującej w związku. Wiadomo też, że osoby młodsze bardziej angażują się w relacje z partnerem. Związki te cechują przede wszystkim gorące emocje i jednocześnie nadmierna burzliwość. Zazdrość i kłótnie są u nich częstym zjawiskiem. 29 proc. z tych osób denerwuje się podejrzewając, że partner coś przed nimi ukrywa, a 18 proc. (czyli prawie co piąty Polak ) czuje się niedoceniany przez partnera. Aż co ósmy Polak (między 21 a 29 rokiem życia) nie ma poczucia bezpieczeństwa w związku. Może to być zapowiedź końca relacji, ale może też świadczyć o tym, że związki są stosunkowo „świeże” i partnerzy jeszcze dobrze się nie poznali. Aż 70 proc. z tej grupy wymienia stresujące czynniki w swoich związkach. Głównymi są: brak pieniędzy (21 proc.), kłótnie (12 proc.) i kłopoty w pracy (11 proc.)
Polak monogamista
Jak wynika z Raportu Melisany Klosterfrau, połowa Polaków to małżeństwa, a w stałych związkach nieformalnych pozostaje 10 proc. Badanie pokazuje, że Polacy są monogamistami. W więcej niż trzech „poważnych” związkach było zaledwie 1 proc. Polaków. Coraz więcej par rozstaje się w momencie pierwszego kryzysu. Połowa rozwodników to ci, którzy rozwodzą się w ciągu czterech pierwszych lat od zawarcia związku małżeńskiego. Mimo to odsetek par z długoletnim stażem jest nadal bardzo duży. Jak wykazuje Raport, ponad 75 proc. respondentów przyznaje, że jest w związku co najmniej od 6 lat, w tej grupie 35 proc. związków trwa 30 lat i dłużej. Dla 72 proc. badanych związek, w którym są aktualnie, to ich pierwszy poważny związek. Trzy czwarte z nich to małżeństwa.
|