Źródła stresu
Ponad 60 proc. Polaków odczuwa stres w związku, który jest spowodowany różnymi czynnikami. Aż 29 proc. respondentów jako przyczynę wymienia brak pieniędzy, 9 proc. wskazuje na alkoholizm partnera (w tym 85 proc. osób wymieniających ten powód to kobiety) i problemy z dziećmi (7 proc.). Dla par z długoletnim stażem (co najmniej 10 lat) stresujący jest stan zdrowia partnera, a wśród par z krótkim stażem (do 2 lat) kłótnie i problemy w pracy są częściej wymienianymi problemami. Co piąty Polak po trzydziestce czuje się niedoceniany przez partnera, a 40 proc. uważa, że praca ich partnera negatywnie wpływa na ich związek.
Co jest źródłem stresu dla Polaków...
Badanie pokazuje, że polscy single z doświadczeniem oceniają poziom stresu w swoim ostatnim związku jako wyższy niż Polacy będący obecnie w związku. Duży wpływ na odczuwanie stresu w związku mają także relacje z przyjaciółmi. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z kontaktów ze znajomymi, wpływa to negatywnie na atmosferę panującą między partnerami.
Co nas denerwuje?
Blisko 80 proc. badanych wymienia denerwujące cechy partnera. Prawie 90 proc. kobiet oraz 70 proc. mężczyzn wymienia wady swoich partnerów. Mężczyźni skarżą się głównie na gadulstwo, narzekanie i pedantyzm swoich partnerek. Panie natomiast na alkoholizm partnera, palenie papierosów, bałaganiarstwo, nerwowość i za mały wkład swoich partnerów w prace domowe. Alkoholizm i brak pieniędzy są najbardziej denerwujące i najczęściej wskazywane przez singli. Można więc sądzić, że mogły przyczynić się do rozpadu związków. Prawie 1/3 Polaków uważa, że podział obowiązków w ich domu jest niesprawiedliwy. Takie poczucie mają głównie kobiety, co pokazuje, że mężczyźni nadal mają mgliste wyobrażenie o partnerstwie i nie realizują zasad równości w podziale obowiązków.