|
Początki galaretki wiążą się oczywiście z odkryciem żelatyny, ta jednak została wynaleziona dużo wcześniej, dopiero po wielu latach, ktoś wpadł na pomysł wykorzystania żelatyny do stworzenia słodkiego deseru. Pierwszy deser na bazie żelatyny opatentował w 1845 roku Peter Cooper, amerykański wynalazca i filantrop, jednak za wynalazcę owocowej galaretki z prawdziwego zdarzenia uznany został przedsiębiorca z Nowego Yorku, który otrzymał ten słodki deser w wyniku eksperymentów z wykorzystaniem żelatyny i owocowej herbaty. W ten sposób słodka galaretka rozpoczęła swoją trwająca do teraz karierę, która z biegiem czasu nabierała coraz to nowych smaków i kolorów. Galaretka ma szereg zastosowań, jest nieodłącznym elementem słodkich wypieków, deserów i koktajli, dodaje smaku i uroku wszelakim tortom i ciastom z masą lub bitą śmietaną.
Dzieci i dorośli zajadają się różnego rodzaju galaretkami, które dostępne są w przeróżnych postaciach, jako gotowe produkty w czekoladzie albo w kwaskowej posypce lub jako półprodukty w proszku do przygotowania w domu. Największym walorem galaretki jest prostota przygotowania. Można kupić gotowe galaretki, ale tak naprawdę galaretkę przygotować można bardzo prostym domowym sposobem np. na bazie soku owocowego lub herbaty. Galaretki przygotowywane w domu na bazie herbaty to świetny pomysł na letni deser. Najlepiej nadają się do tego herbaty owocowe. Herbata „Owocowa Świątynia” – „Czas na Herbatę” to owocowa kompozycja na bazie hibiskusa zawierająca rodzynki, skórkę róży i cytryny oraz kawałeczki ananasa, jabłka i czarnej porzeczki. Napar jest nie tylko wyśmienicie owocowy w smaku, ma także przepiękny czerwono- bordowy głęboki kolor i mocno owocowy aromat. „Owocowa Świątynia” jest doskonała jako herbaciany napój, ale ze względu na swoje walory smakowe i swój kolor świetnie nadaje się także jako podstawa domowej galaretki.
Do przygotowania takiej galaretki potrzebne jest opakowanie żelatyny, odpowiednia ilość (zgodna z ilością płynu potrzebnego do stężenia opakowania żelatyny) zaparzonej herbaty „Owocowa Świątynia”, według uznania cukier lub słodzik i wybrane owoce. Przy wyborze owoców należy pamiętać, aby nie dodawać świeżych owoców ananasa i kiwi, ponieważ ich obecność uniemożliwi stężenie galaretki. Herbatę należy zaparzyć, oddzielić fusy i dokładnie wymieszać z żelatyną, następnie przelać do miseczek, dodać owoce, poczekać aż galaretka stężeje i deser gotowy! Galaretka z herbaty to smaczny i wyjątkowo szybki w przygotowaniu, letni, orzeźwiający deser, który ucieszy podniebienia dorosłych a także tych całkiem małych smakoszy.
|