Herbata od wieków towarzyszy ludziom zarówno w chwilach codziennych, jak i tych niezwykłych. Przywieziona do Europy przez angielskich kolonizatorów, szybko wpisała się w krajobraz współczesnego świata, ale tak naprawdę dopiero od niedawna mamy okazję odkrywać pełnię jej gatunków, właściwości i tajemnic.
Zielone listki, delikatny pączek
Zanim herbata - jako pełen aromatu napar - trafi do naszych filiżanek, jest wiecznie zieloną rośliną z rodzaju camelia, uprawianą w strefie okołorównikowej. Z botanicznego punktu widzenia, krzew herbaciany jest „geniuszem uniwersalnym” Wystarczyły zaledwie dwa pierwotne krzewy (Camellia sinensis, syn. Thea sinensis oraz Camellia assamica), aby na całym świecie powstało tak wiele gatunków herbaty. Krzew herbaciany usiany jest tysiącami liści. Jednak nie każdy z nich nadaje się na herbatę. Bez względu na kraj czy kontynent, podczas zbiorów obowiązuje żelazna zasada: two leaves and a bud, która oznacza, że chcąc uzyskać wysokiej jakości herbatę, z każdej gałązki krzewu wolno zerwać jedynie dwa najwyżej osadzone listki i delikatny pąk. To one stanowią surowiec do dalszej produkcji herbaty.
Ukryty aromat
Herbata, podobnie jak większość produktów naturalnych, nie jest jednorodna. Każdy zbiór nawet z tego samego krzewu, może nieco różnić się pod względem smaku. Na jej jakość duży wpływ mają także zmieniające się warunki klimatyczne. Dlatego w celu uzyskania jednolitego smaku o dużej powtarzalności tworzy się tzw. blend, czyli mieszankę herbaty o ujednoliconych parametrach: smaku, koloru i aromatu - tak, aby za każdym razem tak samo, doskonale smakowała.
Warto podkreślić, że wbrew powszechnym opiniom, najlepszej jakości czarne herbaty aromatyzowane np. Earl Grey, nie pachną intensywnie przed zaparzeniem, a ich aromat uwalania się dopiero w trakcie zaparzania. To zasługa najnowszej technologii laboratoryjnej stosowanej w produkcji herbat aromatyzowanych, takich jak Irving, a także zamkniętych w specjalnych nanokapsułkach aromatów. Kapsułkowanie zabezpiecza aromat przed ulatnianiem w trakcie przechowywania produktu. Dzięki temu możemy być pewni, że sięgając po herbatę Irving za każdym razem po zaparzeniu będzie ona pachniała i smakowała tak samo intensywnie i nie doświadczymy efektu tzw. „zwietrzenia” produktu.
Dla koneserów i miłośników tradycji
Badania konsumenckie dowodzą, że Polacy bardzo chętnie piją herbatę, a nasz kraj plasuje się w światowej czołówce, jeśli chodzi o spożycie tego napoju. Pomimo bogatej oferty na rynku, większość z nas preferuje smak tradycyjnej herbaty, najchętniej z dodatkiem cytryny lub soku owocowego. To właśnie z myślą o nich powstały herbaty Malinowa Polana, Cytrynowy Gaj, Porzeczkowy Ogród i Owocowy Las. Dla miłośników o bardziej wysublimowanych gustach została stworzona linia Tea Cocktails (herbacianych koktajli), niespotykane połączenie czarnej herbaty, owocowych smaków z nutą wanilii, imbiru i mięty. Aromatyzowane herbaty Irving, swój naturalny smak i zapach uzyskują dzięki dodatkom liofilizowanych (tj. poddanym specjalnemu procesowi suszenia bez użycia wysokiej temperatury) owocowych soków oraz kawałków suszonych owoców.
Cena: ok. 5 zł (opakowanie 20 saszetek)