|
Wirus, który ją wywołuje (HBV), może wywołać powikłania prowadzące do marskości lub pierwotnego raka wątroby. Nie ma lekarstwa, które zwalczałoby wirusa powodującego WZW B, ale szczepienie może zapobiec infekcji.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chrobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV przenosi się np. przez krew i inne płyny ustrojowe z organizmu matki do dziecka podczas ciąży lub przez bezpośredni kontakt z zainfekowaną krwią, kontakty seksualne bez zabezpieczenia, wprowadzanie dożylne lekarstw przez niesterylną igłę. Wirus HBV jest aż 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV [1].
WZW B to poważny problem globalny - ponad 2 miliardy ludzi na świecie (1 na 3 osoby) są zainfekowe wirusem HBV. Pomimo obecności szczepionki, aż ok. 300-400 mln osób cierpi na przewlekłe WZW B, które, ponieważ przebiega praktycznie bezobjawowo, wykrywane jest tylko na podstwie testu krwi.
WZW B to 10-ta na liście chorób wywołujących najwięcej zgonów na całym świecie. W w zeszłym roku z powodu zakażenia HBV zmarło prawie 1,2 mln osób. Przewlekłe WZW B jest przyczyną ok. 80% przypadków raka watroby [2]. Im młodsza jest osoba, która zostaje zainfekowana HBV, tym większe ryzyko, że zakażenie przejdzie w fazę przewlekłą i doprowadzi do zwłóknienia raka wątroby.
Jakie są symptomy?
HBV jest trudne do wykrycia - aż u 40% zainfekowanych osób nie objawiają się żadne oznaki choroby aż do chwili, gdy przejdzie ona w stan przewlekły. Symptomy WZW B mogą również przypominać grypę, czasami pojawia się zażółcenie oczu, skóry, zmęczenie, bóle brzucha, spadek apetytu, katar, wymioty oraz bóle stawów.
Jak zdiagnozować WZW B?
Lekarze stosują kilka testów oceniających stopień zniszczenia wątroby lub prawdopodobieństwo postępów choroby w przyszłości, np. enzymy wątrobowe, stężenie wirusa, biopsje wątroby.
|