|
żurek lub barszcz biały. Knorr, w ramach akcji „Bądź mądry, jedz zupy!” zbadał, która z tych zup cieszy się większą popularnością oraz czy wiemy, czym jedna zupa różni się od drugiej.
Badania potwierdziły, że Wielkanoc to święta, w czasie których na stole głównie pojawiają się biały barszcz (41,4% Polaków) lub żurek (26,8%) - najczęściej z różnymi dodatkami. Jednocześnie jednak, aż 23,9% Polaków stwierdziło, że nie hołduje tradycji i na święta Wielkanocne nie przygotowują żadnej zupy.
Badania wykazały pewne regionalizmy - żurek preferują Polacy na południu i na południowym-zachodzie, a barszcz biały w Polsce centralnej i na wschodzie. Najczęściej obie zupy są podawane z jajkiem oraz białą kiełbasą i przygotowywane są samodzielnie na bazie zakwasu (44,5%). Prawie 1/3 badanych korzysta z pomocy i przygotowuje te zupy wykorzystując produkty w torebkach (29,6%).
Zastanawiające jest to, że ponad połowa Polaków nie wie, na czym polega różnica między żurkiem a białym barszczem! Ci, którzy tę różnicę dostrzegają, to głównie mieszkańcy Polski północnej (48,2%), centralnej (51%) oraz wschodniej (50,7%). Według nich żurek jest bardziej kwaśny.
Tymczasem sprawa nie jest aż tak prosta. W niektórych regionach nazwę „żurek” i „barszcz biały” stosuje się wymiennie, są jednak i tacy, którzy twierdzą, że żurkiem można nazwać jedynie postną zupę z dodatkiem jajka lub okraszoną ziemniakami, biały barszcz gotowany jest obowiązkowo na białej kiełbasie z wkładem wędzonego boczku i suszonych grzybów.
Według innych definicji żurkiem nazywana jest zupa gotowana na zakwasie z mąki żytniej, a barszczem białym zupa na zakwasie z mąki pszennej. Inne dodatki zależą od regionu, ale z reguły są podobne.
|