|
Najczęściej mumifikowano ciała w starożytnym Egipcie, jednakże zwłoki balsamowali także Inkowie...
Czy tylko starożytny Egipt myślał o zachowaniu życia wiecznego i mumifikacji zwłok?
W latach 50-tych XX wieku, zespół włoskich archeologów rozpoczął zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne na terenie obecnej Libii, położonej ponad 1000 kilometrów od Egiptu. W 1958 roku przy skale Uan Muhuggiag naukowcy odkryli najstarszą znaną mumię. Wykopaliska rozszerzono na teren całego kontynentu afrykańskiego, próbując ustalić, kto pochował ową mumię i dlaczego znalazła się poza Egiptem – cywilizacją, uważaną przez historyków za pierwszą, która mumifikowała ciała swoich zmarłych. Badaczom udało się natrafić na ślady bardzo starej i dawno zapomnianej afrykańskiej kultury. Okazało się, że odegrała ona istotną rolę w rozwoju starożytnego Egiptu. W programie „Tajemnica czarnej mumii” Discovery Civilisation prezentuje fascynujący, pełen niespodzianek dokument, który opowiada historię czarnej mumii z Uan Muhuggiag oraz dzieje jednej z najstarszych cywilizacji na świecie.
Korzenie starożytnego Egiptu i niezwykłe zwyczaje pogrzebowe to jedna z największych, nierozwiązanych zagadek archeologicznych wszechczasów. Co sprawiło, że ta imponująca kultura wykształciła tak charakterystyczny rytuał, jak mumifikacja? Skąd czerpali inspirację do swoich pomysłów? Z badań archeologicznych wynika, iż tylko jedna cywilizacja jest starsza od egipskiej: Mezopotamia. Nie ma dowodów sugerujących, że kultura Mezopotamii wykształciła podobne praktyki pogrzebowe. Czy jest możliwe, że zwyczaje Egipcjan zostały przejęte od innych, nieznanych dotychczas cywilizacji?
Naukowcy przez dziesięciolecia poszukiwali odpowiedzi na te intrygujące pytania. Nieoczekiwanie, badacze znaleźli na Saharze dowody, jednoznacznie potwierdzające, że gdy na wschodzie powstawała kultura Mezopotamii, w Afryce już od dawna rozkwitała inna cywilizacja. Oznacza to, że Egipt nie był najstarszą, zaawansowaną i rozwiniętą kulturą na świecie. Badania wykazały, że to właśnie mieszkańcy środkowej Sahary jako pierwsi wynaleźli proces mumifikacji zwłok.
Pierwsze archeologiczne odkrycia to przykłady sztuki kamiennej odnalezione na terenie środkowej Sahary, od Libii, poprzez Egipt, aż po Mali. Przedstawiają one zwierzęta przypominające krokodyle i nosorożce, a więc istoty, które nie mogły żyć na pustyni. Ponadto, badacze odnaleźli obrazy prezentujące sceny polowania i rytuałów obrazujące mężczyzn w maskach. Stanowi to istotną poszlakę dowodzącą, że obszar ten był kiedyś bardzo aktywny. Odkrycia te stały się powodem rozpoczęcia na tym terenie wykopalisk na szeroką skalę.
|