|
Około 6000 lat temu, mieszkańcy środkowej Sahary byli ludem wędrownym zajmującym się pasterstwem. Była to jednolita kultura nomadyczna, która rozprzestrzeniła się w całej północnej Afryce. Wiele czasu poświęcali sztuce oraz podtrzymywaniu rytuałów plemiennych. W czasach swojej świetności, lud ten stworzył niezwykle skomplikowaną wizję świata, której elementem była komunikacja z bogami m.in. za pomocą rytuałów pogrzebowych takich jak mumifikacja zwłok.
Wizja zaświatów starożytnej cywilizacji Sahary przypomina współczesne wyobrażenie raju. Pojawia się w niej bujna roślinność, obfita w pożywienie, piękne drzewa oraz rzeki i jeziora. Wyobrażenie to jest, więc całkowitym przeciwieństwem dzisiejszej Sahary – jałowej ziemi, na której trudno odnaleźć jakąkolwiek roślinność. Nie odbiega to jednak od prawdy, bowiem badania klimatologiczne potwierdzają, że ok. 6000 lat temu na obecnym obszarze Sahary, występowała bujna roślinność sawanny. Niestety, zmiana nachylenia osi Ziemi wywołała zmianę klimatyczną, co spowodowało suszę i w konsekwencji powstanie pustyni. Oznaczało to upadek rozwijającej się cywilizacji na obszarze Afryki Północnej. Ze względów klimatycznych największe skupiska ludzkie zaczęły gromadzić się w dolinie Nilu, gdzie tym samym ukształtowała się nowa kultura i cywilizacja znana jako starożytny Egipt. Jednocześnie ludy, które ją utworzyły przyjęły część wierzeń, obrzędów i rytuałów od mieszkańców Sahary.
Czarna mumia i archeologowie w Libii
W połowie lat 50-tych XX wieku zespół włoskich naukowców rozpoczął badania archeologicznie na obszarze libijskiej Sahary. W 1958 roku, przy skale Uan Muhuggiag, profesor Fabrizio Mori odkrył mumię młodego chłopca. Znalezisko to szybko stało się przedmiotem naukowych dysput i kontrowersji, gdyż była ona starsza od którejkolwiek z znanych egipskich mumii. Odkrycie to stawiało pod znakiem zapytania tezę, że to Egipcjanie wymyślili mumifikację zmarłych. Od czasu odkrycia czarnej mumii z Uan Muhuggiag włoski zespół naukowców z rzymskiego uniwersytetu „La Sapienza” natknął się w swych badaniach na więcej zmumifikowanych tkanek,. Nie udało mu się jednak odnaleźć kolejnej, całej mumii w tym regionie. Mimo wszystko, wyrafinowana technika, jakiej użyto do mumifikacji, świadczy o tym, że był to wynik długoletniej tradycji i ówcześnie przyjętych rytuałów. Mumia Uan Muhuggiag nie mogła więc być odosobnionym przypadkiem. Wykopaliska i badania na tym obszarze pod kierunkiem Dr Savino di Lernia oraz Profesora Mario Liverani trwają do dnia dzisiejszego.
Emisja programu „Tajemnica czarnej mumii” tylko na Discovery Civilisation, w poniedziałek, 18 lutego, o godz. 21.00.
|