|
Wówczas należy: zamawiać posiłki gotowane, grillowane lub pieczone, wybierać dania dietetyczne, unikać spożywania posiłków typu fast food, unikać mięsa tłustego i smażonego, pytać o składniki serwowanych dań, pamiętać o przeliczaniu wymienników węglowodanowych.
Niezbędnik w szufladzie biurka
W pracy każdy chory powinien mieć swój „niezbędnik” konieczny do codziennej kontroli cukrzycy. A więc: paski testowe do glukometru, zapas igieł, insulinę (należy ją przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce), leki przeciwcukrzycowe (jeżeli takie są stosowane). Należy też pamiętać o przekąskach w szufladzie biurka: kostkach cukru, cukierkach, ciastkach. Trzeba też ściśle przestrzegać godzin przyjmowania leków, insuliny i spożywania posiłków o określonej wartości energetycznej. Oczywiście te wszystkie ograniczenia nie dotyczą pacjentów leczonych nowoczesnymi insulinami.
W pracy nierzadko należy liczyć się z dodatkowym wysiłkiem fizycznym. Należy wtedy często mierzyć poziom cukru we krwi i dostosowywać dawkę insuliny oraz leków do poziomu cukru we krwi. Dieta również powinna być zmodyfikowana w zależności od intensywności wysiłku fizycznego. Wysiłek fizyczny powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi i wymaga dodatkowej porcji węglowodanów.
Niedocukrzenie w pracy
Stres czy zwiększony wysiłek mogą doprowadzić do hipoglikemii. Dobrze wyszkolony pacjent z reguły wie jak temu zapobiec. W pewnych okolicznościach może się zdarzyć ciężkie niedocukrzenie to jest z utratą świadomości. Może ono stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia chorego, a także nierzadko zagrożenie dla otoczenia, jeśli zdarzy się np. pilotowi czy zawodowemu kierowcy. Silne niedocukrzenie wymaga natychmiastowej pomocy kolegi z pracy. Kiedy osoba z cukrzycą źle się czuje w pracy i podejrzewa, że ma niedocukrzenie, a nie może zmierzyć poziomu cukru, powinien zjeść coś słodkiego np. kawałek czekolady, wypić szklankę soku, dobrze osłodzoną herbatę.
|