|
Różnorodność i bogactwo zup można podsumować słowami „co kraj, to obyczaj”. Są wśród nich dania urzekające nie tylko wybornym smakiem, ale również nietypowymi kombinacjami składników (np. niemiecka zupa cebulowa na bazie cebuli, piwa i grzanek). Ich skład i konsystencja zależą nie tylko od tradycji kulinarnej danego kraju, ale również indywidualnych upodobań smakoszy, sezonu, a nawet – pór dnia. Ze względu na swoją lekkostrawność niektóre z nich stanowią doskonałe preludium wieczoru (np. kanadyjska zupa kalafiorowa) lub serwowane są głównie latem (np. finlandzka zupa-krem z warzyw z krewetkami). Natomiast zimą, gdy organizm człowieka potrzebuje więcej cennych składników odżywczych, doskonałym wyborem będzie zupa tak treściwa jak pyszny słoweński “ričet” przyrządzany z kaszy jęczmiennej, wędzonego mięsa i zielonej soczewicy.
Zgodnie z tradycją ziemiańską i mieszczańską, sycące i pożywne zupy zagęszczane zasmażką podawano dawniej głównie w dni, kiedy nawał pracy nie pozwalał na zbyt długie gotowanie. W trakcie uroczystości serwowano zazwyczaj zupy klarowne, choć nie lekceważono również pożywnych kremów o bardziej wyrafinowanej recepturze. W dzisiejszych czasach treściwe i zawiesiste zupy są powszechnie uznawane za kwintesencję zimowej kuchni. Bogate w wartości odżywcze, zachwycają zróżnicowanym składem, intensywnym smakiem i aromatem. Wybornym dodatkiem do zup o gęstej konsystencji jest znana na całym świecie uniwersalna przyprawa warzywna – Vegeta. Jej unikalna, pilnie strzeżona receptura opiera się na niezmiennej od lat przedmieszce, która tworzy tzw. „serce” przyprawy. W skład Vegety wchodzą marchew, pasternak, cebula, seler i natka pietruszki oraz zioła. Ta unikatowa kompozycja dojrzewających w śródziemnomorskim słońcu jarzyn zawiera między innymi witaminy B1 i B2, dzięki którym jest zdrowa i ma charakterystyczną żółtą barwę.
Dzięki dodatkowi Vegety zimowe menu z pewnością zyska na wyjątkowości. Niczym kulinarna mistrzyni, dysponująca niespotykanym wyczuciem właściwych proporcji, podkreśli walory smakowe rodzimego żurku, sycącej zupy grochowej czy grzybowej. Okaże się również niezastąpioną towarzyszką w trakcie przygotowywania pożywnych i gęstych pierwszych dań typowych dla innych krajów.
|