|
Nowa wystawa archeologiczna w Muzeum Śląskim w Katowicach pokazuje nam, jak światy te skrajnie odmienne, doskonale się uzupełniają oraz wzajemnie przenikają. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 10 grudnia o godz. 15.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do lutego 2008 roku.
Wystawa opowiada o odmiennych funkcjach społecznych kobiet i mężczyzn w czasach prahistorycznych. Zgromadzono na niej ponad 350 obiektów z okresu od paleolitu do XV wieku, uzupełnionych licznymi fotografiami.
Kobieta od zawsze była postrzegana przede wszystkim jako matka i opiekunka domowego ogniska. W jej świecie odnajdujemy więc kopie figurek sprzed 30-20 tys. lat p.n.e., określanych jako Wenus, łączone z kultem płodności. Chociaż brak jednoznacznych dowodów na to, iż to pradziejowe kobiety wykonywały czynności związane z gospodarstwem domowym, to jednak zwyczajowo im przypisujemy gotowanie, sprzątanie, dbanie o zaopatrzenie spiżarni, tkanie, szycie itp. Jak wyglądały te pracy, dowiadujemy się z odnalezionych fragmentów naczyń ceramicznych, ciężarków tkackich, igieł, żaren oraz licznie odnajdywanych przęślików. Te ostatnie to najczęściej gliniane lub kamienne krążki obciążające wrzeciono, które wraz z kądzielą służyły do przędzenia nitki. Najczęściej kojarzony z tą czynnością kołowrotek pojawił się dopiero w drugiej połowie XIII wieku. Atrybutami kobiecości w niektórych okresach dziejów są także liczne elementy biżuterii, m.in. często odnajdywane w kobiecych grobach brązowe i żelazne zapinki, złote wisiorki, paciorki kościane, ułamki kościanego grzebienia.
|