Chory powinien wypoczywać czynnie, korzystać z kąpieli, spacerów i gier sportowych. Umiarkowana aktywność fizyczna jest wręcz wskazana, gdyż pod wpływem wysiłku korzystnie rozszerzają się oskrzela i następuje wzmocnienie mięśni oddechowych. Jeżeli jednak ktoś planuje uprawiać bardziej intensywną dyscyplinę sportu, to powinien przedtem zażyć 1-2 dawki leku rozszerzającego oskrzela i zrobić rozgrzewkę.
Uwaga! Należy unikać wysiłku zaraz po napadzie duszności, podczas infekcji oraz w zaostrzeniu objawów choroby.
Mając astmę można spokojnie chodzić po górach, jeździć na rowerze czy pływać. Najbardziej wskazane są te dyscypliny sportu, które łączą się z wysiłkiem rozłożonym w czasie, jak np.:
- pływanie
- lekkie biegi
- wioślarstwo
- kajakarstwo
- surfing
- siatkówka
Niewskazane jest natomiast uprawianie sportów wyczynowo. Nie polecana jest wyczynowa jazda na rowerze, biegi długodystansowe, czyli stały, duży wysiłek. Osoby z nasiloną postacią astmy powinny też zrezygnować z nurkowania. Ten sport mogą uprawiać jedynie chorzy w okresie bezobjawowym, tylko z łagodną postacią astmy i po dokładnych badaniach spirometrycznych.
Dziecko z astmą na koloniach
Dziecko z astmą może, tak jak jego rówieśnicy wyjechać na kolonie. O jego dolegliwościach należy jedynie poinformować wychowawcę. Dziecko powinno wziąć ze sobą leki przepisane przez lekarza. Medykamenty wraz z opisem dawkowania najlepiej dać opiekunowi grupy lub pielęgniarce.
Nie tylko na urlopie: unikaj alergenów!
Astma najczęściej jest związana z działaniem alergenów, głównie pyłków roślin, roztoczy, sierści zwierząt, pokarmów i substancji chemicznych. U osób z nadwrażliwością dróg oddechowych już niewielkie ilości alergenów mogą doprowadzić do napadów astmy.