|
Osoby uczulone na pyłki roślin powinny one na urlopie śledzić kalendarz kwitnień. W okresie pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni najlepiej nie ruszać się z domu, szczególnie przy wietrznej pogodzie, nie biwakować, nie wybierać się na wycieczki. Na spacery dobrze jest wychodzić po deszczu. Wychodząc z domu warto włożyć okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed pyłkami i jak najczęściej twarz spłukiwać wodą. Podczas podróży samochodem lub pociągiem należy zamykać okna.
Uwaga kierowcy! W samochodach z klimatyzacją należy regularnie wymieniać filtry przeciwpyłowe!
Osoby uczulone na roztocza i zarodniki grzybów pleśniowych powinny unikać wilgotnych, a także klimatyzowanych pomieszczeń. Muszą uważać na meble z obiciami, grube zasłony, dywany, narzuty oraz poduszki i kołdry wełniane czy z pierza. Włókna naturalne lepiej zastąpić sztucznymi, które roztocza mniej "lubią". Należy też szczególnie zadbać o czystość mieszkania czy pokoju hotelowego.
Na alergeny zwierząt domowych uczulonych jest około 2,5 proc. ludzi. Najczęściej uczula sierść kota (6 proc. przypadków), konia (5,4 proc.) i psa. Takie osoby powinny unikać kontaktu ze zwierzętami. Na urlop lepiej nie wybierać się na wieś, gdzie jest dużo zwierząt gospodarskich, ani na wakacje w siodle.
Osoby uczulone na jad owadów np. os i pszczół, powinny latem mieć przy sobie zestaw leków pierwszej pomocy, a nawet strzykawkę z adrenaliną w razie wstrząsu anafilaktycznego.
Dla chorych na astmę, tak jak dla osób zdrowych, lato może być okresem wspaniałego wypoczynku, zwiedzania zabytków, uprawiania sportów i regeneracji sił. Jedyną różnicę stanowi fakt, że osoby z astmą muszą stosować się do zaleceń lekarza i kontynuować przepisaną kurację.
Szczęśliwej podróży!
|