|
Cóż to takiego koenzym Q10?
To specyficzna substancja z grupy witaminopodobnych, która występuje w prawie każdej komórce organizmu człowieka. Produkowany jest przez wątrobę, lecz z upływem czasu jego ilość w organizmie spada. Także wskutek stresów i chorób stężenie Q10 w komórkach jest coraz niższe. Najniższy poziom koenzymu Q10 mają wyczynowo trenujący sportowcy, osoby niedożywione, schorowane i te powyżej 50. roku życia.
Czy można tzw. gołym okiem stwierdzić u kogoś niedobór koenzymu Q10?
Tak, objawami jest np. wiotczenie skóry, spowolnienie procesów odnowy komórkowej i pojawienie się zmarszczek. Naukowe badania potwierdziły niezbicie, że koenzymy są bardzo ważne dla funkcjonowania enzymów. Bez nich komórki nie mogłyby oddychać, odżywiać się, bronić ani też odnawiać. Natomiast sam koenzym Q10 można przyrównać do małej elektrowni zasilającej serce.
Jest on bowiem odpowiedzialny za dostarczanie komórkom energii, wzmacniając mięsień sercowy w jego pracy. Poza tym jest także antyutleniaczem, chroniącym przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. To jeszcze nie wszystkie dobroczynne działania tej niby witaminy… Q10 zwiększa wyraźnie odporność organizmu, hamuje utlenianie się cholesterolu w tzw. złą frakcję, obniża ciśnienie krwi i ma zastosowanie w leczeniu m.in. cukrzycy i otyłości.
|