|
dopuszczając do stosowania go jako alternatywy dla niskich dawek steroidów wziewnych u pacjentów z astmą łagodną. Zgodnie z tą decyzją, poza dotychczasowymi wskazaniami lek ten "może być również stosowany zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów u pacjentów z astmą przewlekłą o łagodnym nasileniu, u których w ostatnim okresie nie obserwowano ciężkich napadów astmy wymagających stosowania doustnych kortykosteroidów, oraz u pacjentów, którzy nie potrafią stosować kortykosteroidów wziewnych”.
Polscy eksperci podkreślają, że ta decyzja ma ogromne znaczenie dla małych pacjentów i ich rodzin. "W przypadku braku współpracy dziecka z systemem podającym wziewny glikokortykosteroid nie było możliwe prowadzenie efektywnego leczenia przewlekłego choroby. Podobnie było w sytuacji, gdy w trakcie leczenia wystąpiły dzialania niepożądane sterydów lub gdy rodzice obawiali się włączenia do leczenia wziewnych steroidów" – mówi profesor Ryszard Kurzawa z Kliniki Alergologii i Pneumonologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc - Oddział w Rabce Zdroju. "Podanie leku antyleukotrienowego w postaci tabletki do żucia przyjmowanej raz dziennie jest proste, łatwe, szeroko akceptowane przez małych pacjentów jak również zdecydowanie poprawia przestrzeganie wykonywania zaleceń lekarskich przez pacjenta. Z punktu widzenia lekarza prowadzącego leczenie, rozszerzenie tego wskazania stwarza również możliwość lepszego, optymalnego doboru leczenia dla różnych grup dzieci chorujących na astmę przewlekłą o łagodnym nasileniu."
Astma w Polsce
Obecnie w Polsce na astmę oskrzelową choruje około miliona dzieci. Astma jest najczęstszą przyczyną nieobecności w szkole i hospitalizacji dzieci w wieku od 3 do 16 lat. U podłoża astmy leży przewlekły proces zapalny dróg oddechowych, dlatego podstawą jej leczenia pozostaje leczenie przeciwzapalne. "Zapalenie w astmie utrzymuje się nawet wtedy, kiedy nie ma dolegliwości, i może ono prowadzić do nagłych zaostrzeń choroby i konieczności leczenia w szpitalu." – mówi prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego profesor Piotr Kuna.
|