|
"Dlatego leczenie przeciwzapalne bezwzględnie powinno być stosowane systematycznie, nawet w okresie bezobjawowym. Najczęściej stosowanymi lekami przeciwzapalnymi w astmie są glikokortykosteroidy wziewne. Niestety, często z powodu objawów niepożądanych, uprzedzeń chorych lub ich rodziców, czy też trudności z nauczeniem prawidłowej techniki przyjmowania leku wziewnego pacjenci nie biorą steroidów." Dlatego eksperci PTA zajęli stanowisko w sprawie zmiany wskazania dotyczacego jednego z leków antyleukotrienowych, które stanowią drugą grupę leków przeciwzapalnych stosowanych w leczeniu astmy. "Do chwili obecnej dopuszczone były do leczenia astmy razem z glikokortykosteroidami wziewnymi. Teraz Minister Zdrowia w oparciu o wyniki badań klinicznych i zgodnie ze światowymi standardami rozszerzył wskazania dla jednego z leków antyleukotrienowych – montelukastu - i dopuścił go do leczenia w monoterapii astmy bez steroidów wziewnych." – wyjaśnia profesor Piotr Kuna.
"Montelukast ma udowodnioną wysoką skuteczność nie tylko w hamowaniu objawów klinicznych astmy i zapobieganiu jej zaostrzeniom, ale także dobrze udokumentowane właściwości przeciwzapalne. Lek ten jest idealny dla tej grupy chorych, którzy z różnych powodów nie mogą być leczeni steroidami, powinien być także stosowany jako lek przeciwzapalny po przerwaniu leczenia sterydami celem utrzymania dobrej kontroli zapalenia w astmie i zapobiegania zaostrzeniom choroby."
Gina 2006 – światowe standardy leczenia astmy
Skuteczna kontrola astmy jest kluczowym przesłaniem Globalnej Inicjatywy na Rzecz Zwalczania Astmy – Gina. W ostatnim raporcie kontrola nad astmą została zdefiniowana jako: brak objawów w ciągu dnia (dwa lub mniej w ciągu tygodnia), brak przeszkód dla codziennych aktywności, włącznie z ćwiczeniami fizycznymi, brak nocnych objawów lub przebudzeń wywołanych przez astmę, brak konieczności korzystania z leczenia przynoszącego natychmiastową ulgę (dwa lub mniej w ciągu tygodnia), prawidłowe lub niemal prawidłowe wyniki parametrów oddechowych.
|