|
Jak czerwone wino
Flawonoidy występujące w żurawinie swą budową przypominają te występujące w czerwonym winie – dlatego też soki i napoje z żurawin powinny znaleźć się w codziennej diecie osób z problemami sercowymi.
Naukowcy uważają, że związki te są odpowiedzialne za zmniejszenie zapadalności na choroby wieńcowe poprzez powstrzymywanie tworzenia zakrzepów krwi oraz korzystny wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych. Związki te mają także własności antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiegają utlenianiu cholesterolu, co znacząco zmniejsza ryzyko arteriosklerozy i zapychaniu naczyń krwionośnych.
Żurawina kontra pomarańcze
Regularne picie trzech szklanek soku z żurawin dziennie podwyższa poziom "dobrego" cholesterolu we krwi o 10%, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca o 40%.
Jednocześnie podnosi się aż o 121% poziom przeciwutleniaczy zapobiegających chorobom nowotworowym. Największą zawartość antyutleniaczy, ma sok ze świeżych żurawin, a w następnej kolejności świeże i suszone owoce. Niemal równie skutecznie obniża poziom cholesterolu sok pomarańczowy - dowiodły badania naukowców. Jednak niestety pomarańcze, pod względem zawartości przeciwutleniaczy, nie są w stanie dorównać żurawinom.
Zbiory żurawin - na sucho, na mokro...
Nie ma na świecie prawie nic takiego, co mogłoby równać się z pięknem narodowej tradycji, jaką są zbiory żurawiny. Każdej jesieni, od połowy września aż do Święta Dziękczynienia, hodowcy z plantacji w Massachusetts, New Jersey, Oregonu, Waszyngtonu, Wisconsin, części Kolumbii Brytyjskiej i Quebecu zbierają miliony kilogramów żurawin.
|