|
Większość mnemotechnik polega na wykorzystywaniu w procesie zapamiętywania skojarzeń charakterystycznych dla prawej półkuli mózgowej, czyli skojarzeń obrazowych (lewa półkula jest odpowiedzialna za logiczne myślenie i werbalizację). Łatwiej jest zapamiętać obraz niż słowo, dlatego skojarzenie nawet bardzo rozbudowanej informacji z plastycznym, sugestywnym obrazem ułatwi zachowanie jej w pamięci i przywołanie w razie potrzeby. W tworzenie skojarzeń należy zaangażować wszystkie zmysły: wyobrażenie tego, co się słyszy, wyobrażenie dotyku, zapachu, nawet smaku. Im dziwniejsze, zabawniejsze skojarzenie, tym większa szansa na zapamiętanie.
Łańcuchowa metoda skojarzeń
Łańcuchowa metoda skojarzeń opiera się właśnie na zapamiętywaniu za pomocą wyobrażeń, skojarzeń i emocji. Szereg wyrazów/informacji, które chcemy zapamiętać, łączymy w łańcuch skojarzeń – pojawienie się w świadomości pierwszego z nich spowoduje uświadomienie sobie kolejnych. Warto przećwiczyć to na przykładzie. Załóżmy, że uczestniczysz w kursie języka angielskiego i chcesz przyswoić sobie listę najbardziej charakterystycznych końcówek angielskich przymiotników. Są to: -ible, -able, -uble, -ive, -ous, -ate, -ful, -etic, -ic, -ant, -al, -y. Łatwiej będzie zapamiętać ciąg konkretnych wyrazów, z których każdy będzie prezentował jedną z końcówek, np.: responsible (odpowiedzialny), comfortable (wygodny), soluble (rozpuszczalny), talkative (gadatliwy), furious (wściekły) itd. Wystarczy połączyć listę tych wyrazów ze skojarzeniami, by zapamiętanie wszystkich nie stanowiło większego problemu.
Zobrazujmy to przykładem: po pierwsze, przywołujesz w pamięci ojca. Jest dla Ciebie synonimem odpowiedzialności. Wyobrażasz sobie jego kamienną twarz i bruzdy na spracowanych dłoniach, przypominasz sobie uczucie bezpieczeństwa, które Cię ogarniało, gdy on znajdował się w pobliżu. Jeśli obraz jest gotowy i wyraziście tkwi w Twojej pamięci, możesz zapamiętać kolejne słowo/kolejną końcówkę – comfortable (wygodny). Jak? Wystarczy, że powiążesz odpowiedzialnego ojca z czymś wygodnym, np. z fotelem. Zresztą dobrze pamiętasz, jak wracał z pracy do domu i siadał zmęczony w swoim ulubionym, wygodnym fotelu.
|