Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest siedzący tryb życia. Brak ruchu przez 8-10 godzin pracy i długa jazda samochodem powodują znaczne przeciążenie kręgosłupa. Jeśli dodać do tego ciągły pośpiech i problemy emocjonalne, które wywołują mimowolne napinanie mięśni barków i grzbietu, to pojawiają się znaczne dolegliwości. Osoby z bólem napięciowym lub spowodowanym przeciążeniem często podejrzewają poważną chorobę kręgosłupa lub zmiany reumatyczne, ale zazwyczaj dobrze dobrane leki i ćwiczenia fizyczne są wystarczające dla usunięcia przykrych objawów. Systematyczne ćwiczenia zapobiegają również skutecznie nawrotom.
Częstym powodem bólu pleców jest też dyskopatia czyli choroba krążka międzykręgowego, który ulega zmianom degeneracyjnym na skutek złego stylu życia. Nadmierne obciążenie kręgosłupa powoduje przesunięcie się środkowej części krążka, czyli jądra miażdżystego, do kanału kręgowego, gdzie przebiegają włókna nerwowe. Taki ucisk na nerw objawia się bardzo ostrym bólem, często z jednoczesnym promieniowaniem do kończyny. Dolegliwości tego rodzaju zwane są, zależnie od umiejscowienia, rwą kulszową lub barkową. Zazwyczaj leczy się je na początku zachowawczo, stosując leki i zabiegi o działaniu przeciwzapalnym. Niestety w nawracających dolegliwościach konieczne jest leczenie operacyjne - neurochirurgiczne.
Bardzo częstą przyczyna bólów stawowych jest choroba zwyrodnieniowa czyli osteoartroza, która może występować w dużych stawach, biodrowych lub kolanowych, ale też w drobnych stawach kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe widoczne w badaniu rentgenowskim spotyka się u prawie wszystkich osób po 50. roku życia, ale obecność zmian nie zawsze idzie w parze z dolegliwościami. Najczęstsze skargi w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa to tak zwane „korzonki” czyli ból i sztywność pleców oraz kłopoty z porannym rozruszaniem się. W ciągu dnia dolegliwości zwykle łagodnieją. Zmiany zwyrodnieniowe dużych stawów to przede wszystkim ból i obrzęk uniemożliwiające wykonywanie podstawowych ruchów. Leczenie osteoartrozy jest długotrwałe, nie ma też jednej skutecznej metody. Można jednak łagodzić dolegliwości bólowe i stosować zamiennie różne terapie.