|
Ból to sygnał alarmowy, że dzieje się coś złego w naszym organizmie. Jest też informacją, aby uważać na chory narząd i poszukać pomocy. Ból może być ostry, czyli pojawić się nagle bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi. Może być też przewlekły, narastać powoli. Mogą występować okresy większego i mniejszego nasilenia. Poza tym odczuwanie bólu jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników. Bardzo ważny jest stan psychiczny, równowaga hormonalna, współistniejące choroby, ale też pogoda lub obecność innych osób. Wiemy doskonale, że przewlekłe dolegliwości kostno-stawowe nasilają się w czasie wilgotnej i wietrznej pogody lub zimna. Często więc już samo rozgrzanie bolącego miejsca może przynieść ulgę.
Od wielu lat stosowane są w medycynie niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jest do duża grupa leków na czele z Aspiryną, czyli kwasem acetylosalicylowym. Należą do niej też popularne Ibuprom i Naproxen - dostępne bez recepty. Leki te mają różną siłę działania, ale wszystkie niekorzystnie wpływają na przewód pokarmowy, układ krążenia i nerki. U osób wrażliwych lub przy długotrwałym stosowaniu NLPZ mogą wystąpić poważne powikłania. Dlatego też cały czas trwają poszukiwania leków naprawdę skutecznych i bezpiecznych. Alternatywą dla leków doustnych są substancje podawane miejscowo, w postaci maści i żelów, które działają bezpośrednio na chore miejsce, a ich działania niepożądane są niewielkie. Zastosowanie leków miejscowych umożliwia zmniejszenie lub nawet całkowite odstawienie leków doustnych. Podczas leczenia bólu pleców należy bardzo indywidualnie dobierać terapię, aby szybko zlikwidować dolegliwości i usprawnić chorego oraz zapobiec nawrotom. Ostre bóle, które pojawiają w dyskopatii lub podczas urazu, na początku należy schłodzić, aby zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.
Można zastosować okład z lodu lub wygodniejszy w użyciu hydrożelowy plaster - na przykład PRELblue. Bóle przewlekłe, połączone ze wzmożonym napięciem mięśniowym, zwykle lepiej poddają się leczeniu rozgrzewającemu. Można stosować termofory lub poduszki elektryczne, ale z pewnością dla osób aktywnych najlepszym rozwiązaniem są plastry rozgrzewające. Hydrożelowy plaster PRELred, który obok leku przeciwzapalnego zawiera substancję rozszerzającą naczynia krwionośne, daje doskonały efekt przeciwbólowy i rozluźniający w miejscu podania. Niezbędnym etapem leczenia są także odpowiednio dobrane przez specjalistę ćwiczenia i masaże. Należy pamiętać, że można je stosować po złagodzeniu ostrych dolegliwości, oraz że powinny być kontynuowane po ustąpieniu objawów. W ten sposób uda się zapobiec nawrotom.
|