|
Niski poziom estrogenów przyspiesza zanikanie nabłonka układu moczowego i płciowego, dlatego wystąpić mogą problemy w funkcjonowaniu tych układów. Cienki, słaby i suchy nabłonek pochwy częściej ulega urazom, co sprawia, że zbliżenia płciowe mogą być dla kobiety bolesne. To dlatego kobiety w czasie menopauzy często unikają zbliżeń ze swoimi partnerami. Nabłonek w okresie menopauzy częściej ulega też infekcjom, stąd wiele kobiet skarży się na stany zapalne cewki i pęcherza moczowego. Ponadto aż 57 procent kobiet po menopauzie cierpi na nietrzymanie moczu – ta przypadłość wchodzi bowiem w skład całego zespołu objawów związanych z wygaśnięciem funkcji jajników. Wiele kobiet (61 procent) skarży się też na wzrost wagi, co jest związane ze zmianami metabolicznymi i obniżeniem się stężenia hormonów płciowych.
Kontakt z lekarzem
Z chwilą pojawienia się objawów klimakterium należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, który pomoże w opanowaniu objawów przekwitania. Również pomoc lekarza pierwszego kontaktu może okazać się niezbędna, gdyż ten okres w życiu kobiety sprzyja rozwojowi osteoporozy i chorób układu krążenia (np. miażdżycy). Pojawia się wówczas także podwyższone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Należy pamiętać, że za wystąpienie schorzeń układu krążenia odpowiedzialny jest nie tylko niski poziom estrogenów, ale również czynniki wrodzone, palenie papierosów, styl życia czy dieta. Osteoporoza związana jest z niedoborem estrogenów, ale dodatkowym niekorzystnym czynnikiem ryzyka są niski wzrost, szczupła budowa ciała, dieta uboga w wapń, nadużywanie kawy i alkoholu, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej.
Niestety nadal zakorzeniony jest pogląd, że kobieta w okresie okołomenopauzalnym nie wymaga leczenia, gdyż jest to proces naturalny. Wiele kobiet wstydzi się poprosić o pomoc. Nie należy jednak kwestionować faktu, że kobieta w tym okresie wymaga zwiększonej opieki medycznej, a jej problemy zdrowotne wymagają zainteresowania nie tylko ginekologa.
|