|
Leczenie objawów menopauzy
Podstawowym środkiem leczenia objawów klimakterium jest hormonalna terapia zastępcza (tzw. HTZ) polegająca na doustnym lub przezskórnym podawaniu hormonów płciowych. Leki te w bardzo skuteczny sposób pozwalają na opanowanie niekorzystnych objawów jak również długofalowych skutków menopauzy. HTZ nie jest jednak pozbawiona działań niepożądanych, dlatego jej stosowanie musi być ograniczone do ścisłych wskazań lekarskich, a kobiety stosujące tę terapię powinny być poddawane regularnej kontroli ginekologicznej.
Ze względu na możliwe ryzyko i działania niepożądane standardowej terapii zastępczej (nieco zwiększone ryzyko raka piersi, zwiększone ryzyko zakrzepicy żylnej) poszukuje się alternatywnych metod leczenia objawów klimakterycznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się naturalne związki pochodzenia roślinnego zawierające substancje estrogenopodobne. Większość badań sugeruje korzystny efekt w zwalczaniu objawów wypadowych. Taka terapia wydaje się być bezpieczna i dobrze akceptowana przez kobiety. W leczeniu i zapobieganiu osteoporozie nie należy również zapominać o wzbogacaniu diety w produkty mleczne, uzupełnianiu wapnia i podawaniu witaminy D. Obecnie na rynku znajdują się preparaty zawierające zarówno estrogeny pochodzenia roślinnego jak i wapń (np. Femestra).
Bardzo ważna jest również higiena życia, aktywność fizyczna, zdrowa i lekkostrawna dieta oraz unikanie używek. Bardzo cenne są także zajęcia psychoterapeutyczne, zwłaszcza grupowe, gdzie kobieta może przekonać się, że nie jest w swych problemach osamotniona.
|