|
|
Menopauza cz.1
|
|
Menopauza to termin, który powstał z połączenia greckiego słowa men-miesiąc oraz pausa-przerwa. Wystąpienie menopauzy nie jest zjawiskiem nagłym, zwykle poprzedza ją okres przygotowawczy, trwający nawet kilka lat.
|
|
|
|
|
Ten okres – wraz z czasem występującym po zaprzestaniu miesiączkowania – nazywa się klimakterium lub przekwitaniem. Średni wiek wystąpienia menopauzy wynosi od 48 do 55 lat i jest zależny przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych. Należy jednak pamiętać, że na wystąpienie menopauzy mają również wpływ czynniki środowiskowe, a w sposób bardzo wyraźny przyspiesza ją palenie papierosów.
Przekwitanie u kobiet związane jest z ustaniem czynności hormonalnej jajników. W okresie tym obniża się stężenie estrogenów, które jest odpowiedzialne za większość objawów menopauzalnych. Jest to szczególnie trudny okres w życiu kobiety, wiąże się bowiem z poczuciem utraty kobiecości. Objawy menopauzy nasila również często tak zwany syndrom opuszczonego gniazda, kiedy dzieci podejmują własne samodzielne życie i wyprowadzają się z domu rodziców. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety i jej psychice bywają uciążliwe, wpływają też często na jej życie zawodowe i rodzinne.
Pierwsze objawy menopauzy
Objawy okołomenopauzalne są bardzo zróżnicowane – różne jest ich nasilenie i czas trwania. Podstawowym i najłatwiejszym do zdefiniowania objawem jest całkowite zatrzymanie krwawień miesiączkowych. Jednocześnie mogą występować nieregularne krwawienia o zmiennej obfitości od niewielkiego plamienia do dużego krwotoku. Nieregularne krwawienia pojawiają się najczęściej w okresie poprzedzającym wystąpienie menopauzy – jest to związane z przerostem śluzówki wyściełającej macicę. Wymagają one zawsze konsultacji ginekologicznej, a czasem nawet diagnostyki zabiegowej (czyli pobrania fragmentu śluzówki macicy w znieczuleniu ogólnym). Weryfikacja taka jest czasem niezbędna, aby wykluczyć raka endometrium. Stąd tak ważne jest nielekceważenie jakichkolwiek nieprawidłowych krwawień z macicy.
|
|
|
ostatnio dodane:
pokrewne forum:
przeczytaj także:
|
|
przejdź do tematu Menopauza cz.1 aby komentować bezpośrednio na forum.
Alka napisała: (w dniu: 27-03-2008 10:33)
Tak, menopauza i syndrom pustego gniazda często zbiegają sie w czasie. To,ze dzieci zaczynają sie usamodzielniać, bardzo mnie cieszy. Ze juz sami decydują, kupują, zarabiają, planują. Puste gniazdo ma i zalety. To czas na realizacje tego, co hamowane bylo w związku z wychowywaniem dzieci. To mój czas. Czas zmian, wariacji, czas poznawania, czas innego rozkwitu. Fakt, czasem burzliwa menopauza psuje szyki... Złe samopoczucie, obfite krwawienia. W mediach aż głośno o terapiach hormonalnych. Nie każda kobieta może podać sie terapi. Ja nie mogę. I co wtedy w zamian? Kobiecość... kobiecość... W artykule mowa, że kobieta moze czuć sie mniej kobieca w przekwitaniu. Przeciez własnie ten okres jest taki bardzo kobiecy! A jeśli grozi jej usuniecie wewnętrznych narządów rodnych? Czymże jest przekwitanie do jakiejkolwiek amputacji? foka napisała: (w dniu: 27-03-2008 16:49)
Coz jestem w takim wieku ,ze za kilka miesiecy minie mi pol wieku i coz mam zrobic jesli nie moge brac nic co moze mi pomoc ze wzgledu na inne sprawy zdrowotne nie mam tez juz tarczycy doszlo serce ale coz jakos moze to przetrwam ale ciezko jest.Ale mam rodzine i jakos mi pomagaja teraz kochanego wnuka on mi tez daje ten maly czlowieczek duzo . Alka napisała: (w dniu: 28-03-2008 12:49)
Foczko, to jesteśmy w tym samym wieku. U mnie właśnie zaczęły się męczące problemy ginekologiczne. Jest tyle w reklamach cudownych środków, terapii, i kobiet wiecznie młodych. Ale to bzdury! Nie każda moze poddać się czemuś popularnemu, skutecznemu, modnemu. Tak jak mówisz, tarczyca, wątroba itp sa przeciwwskazaniem. Mam obfite krwawienia i własnie jestem umówiona z ginekologiem. Zmieniam lekarza, bo chcę poznac opinię drugiego specjalisty. Panie okołomenopauzalne trzymajcie sie razem! Dzielcie się swoimi dolegliwościami, doświadczeniami, dobrymi ginekologami. To fajnie móc anonimowo radzić się kobiet, które maja podobne problemy. Pomóc sobie, wspierac się.
zaloguj się aby napisać własny komentarz
|
|