|
|
Menopauza cz.1
|
|
Menopauza to termin, który powstał z połączenia greckiego słowa men-miesiąc oraz pausa-przerwa. Wystąpienie menopauzy nie jest zjawiskiem nagłym, zwykle poprzedza ją okres przygotowawczy, trwający nawet kilka lat.
|
|
|
|
|
Uciążliwe uderzenia gorąca
Kolejnym częstym objawem, towarzyszącym klimakterium są objawy naczynioruchowe (tzw. wazomotoczyne), do których zalicza się uderzenia gorąca oraz poty nocne. Kobiety opisują je jako gwałtowne uczucie gorąca w piersiach przesuwające się ku twarzy, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry, zlewne poty, a czasem i dreszcze. Mogą pojawiać się nawet co pół godziny, ale niekiedy występują tylko raz w miesiącu. Trwają około czterech minut, a ich pojawianiu się sprzyjają upał, duża wilgotność powietrza, gorące pokarmy, używki (alkohol czy kawa), pikantne przyprawy, pobyt w małych pomieszczeniach i stres.
U większości pań przed wystąpieniem uderzenia gorąca pojawia się dzwonienie w uszach, uczucie mrowienia i niepokój. Objaw ten jest najbardziej odczuwalny w pierwszych dwóch latach od momentu wystąpienia menopauzy i szczególnie dokucza kobietom szczupłym. Przyczyna powstawania uderzeń gorąca nie została ostatecznie wyjaśniona. Uważa się jednak, że najważniejszą rolę odgrywa w nich zaburzenie czynności ośrodka regulującego temperaturę ciała znajdującego się w mózgu.
Zmiany w psychice kobiety
Dodatkowo pojawiają się również zaburzenia nastroju takie jak niepokój, depresja, bezsenność czy obniżenie libido. Psychologiczny aspekt menopauzy jest jednak często lekceważony. Tymczasem kobieta czuje się w tym czasie samotna, opuszczona, niedowartościowana i nieatrakcyjna. Może być też nerwowa, drażliwa, czasem nawet kłótliwa, cierpi na osłabienie uwagi i koncentracji. Często w tym okresie pojawiają się stany depresyjne, niepokój, czy dręczące poczucie winy. U ponad 40 procent kobiet pojawiają się napady płaczu. Nałożenie się problemów psychicznych na objawy somatyczne dodatkowo utrudnia kobiecie odnalezienie się w pracy i życiu osobistym.
|
|
|
ostatnio dodane:
pokrewne forum:
przeczytaj także:
|
|
przejdź do tematu Menopauza cz.1 aby komentować bezpośrednio na forum.
Alka napisała: (w dniu: 27-03-2008 10:33)
Tak, menopauza i syndrom pustego gniazda często zbiegają sie w czasie. To,ze dzieci zaczynają sie usamodzielniać, bardzo mnie cieszy. Ze juz sami decydują, kupują, zarabiają, planują. Puste gniazdo ma i zalety. To czas na realizacje tego, co hamowane bylo w związku z wychowywaniem dzieci. To mój czas. Czas zmian, wariacji, czas poznawania, czas innego rozkwitu. Fakt, czasem burzliwa menopauza psuje szyki... Złe samopoczucie, obfite krwawienia. W mediach aż głośno o terapiach hormonalnych. Nie każda kobieta może podać sie terapi. Ja nie mogę. I co wtedy w zamian? Kobiecość... kobiecość... W artykule mowa, że kobieta moze czuć sie mniej kobieca w przekwitaniu. Przeciez własnie ten okres jest taki bardzo kobiecy! A jeśli grozi jej usuniecie wewnętrznych narządów rodnych? Czymże jest przekwitanie do jakiejkolwiek amputacji? foka napisała: (w dniu: 27-03-2008 16:49)
Coz jestem w takim wieku ,ze za kilka miesiecy minie mi pol wieku i coz mam zrobic jesli nie moge brac nic co moze mi pomoc ze wzgledu na inne sprawy zdrowotne nie mam tez juz tarczycy doszlo serce ale coz jakos moze to przetrwam ale ciezko jest.Ale mam rodzine i jakos mi pomagaja teraz kochanego wnuka on mi tez daje ten maly czlowieczek duzo . Alka napisała: (w dniu: 28-03-2008 12:49)
Foczko, to jesteśmy w tym samym wieku. U mnie właśnie zaczęły się męczące problemy ginekologiczne. Jest tyle w reklamach cudownych środków, terapii, i kobiet wiecznie młodych. Ale to bzdury! Nie każda moze poddać się czemuś popularnemu, skutecznemu, modnemu. Tak jak mówisz, tarczyca, wątroba itp sa przeciwwskazaniem. Mam obfite krwawienia i własnie jestem umówiona z ginekologiem. Zmieniam lekarza, bo chcę poznac opinię drugiego specjalisty. Panie okołomenopauzalne trzymajcie sie razem! Dzielcie się swoimi dolegliwościami, doświadczeniami, dobrymi ginekologami. To fajnie móc anonimowo radzić się kobiet, które maja podobne problemy. Pomóc sobie, wspierac się.
zaloguj się aby napisać własny komentarz
|
|