|
Sól Kujawska należy do warzonych i jodowanych odmian soli. Jest ona wydobywana z krystalicznie czystych zasobów solnych na Kujawach, które zasilają uzdrowiska w Inowrocławiu i Ciechocinku. Zlokalizowane w tym regionie nieskażone złoża pochodzenia morskiego są gwarancją najwyższej jakości oraz zdrowotnych właściwości pozyskiwanego tam produktu.
Sól - niezastąpiona zarówno w kuchni, jak i w diecie człowieka – wymaga bliższego poznania. Smak słony należy do czterech podstawowych smaków rozróżnianych przez nasze kubki smakowe. Dzieje się tak, gdyż sól jest niezbędna do funkcjonowania zdrowego organizmu. Będąc głównym źródłem jonów Na+ i Cl- odgrywa kluczową rolę w wielu procesach fizjologicznych. „Zawarty w soli chlorek sodu ma niebagatelny wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Sód odpowiada za utrzymanie właściwej objętości i ciśnienia krwi, a także transport wielu składników odżywczych, takich jak witaminy, cukry i aminokwasy” – mówi dietetyk Dorota Osóbka z Poradni Żywieniowej Food Line.
Podkreślane jest również znaczenie soli dla działania układu nerwowego człowieka. Dzięki wysokiej zawartości jodu jest ona wykorzystywana podczas leczenia chorób dróg oddechowych. Z tego cennego pierwiastka słynie przede wszystkim mikroklimat morski. Jego namiastkę możemy uzyskać wsypując odrobinę jodowanej soli do ceramicznego kominka, z którego będą się ulatniać cenne związki chemiczne. Choć z używaniem soli nie można przesadzać, na pewno nie możemy z niej całkowicie zrezygnować. Bez soli nie sposób wyobrazić sobie przecież zdrowego i smacznego gotowania.
|