|
|
Leczenia raka piersi
|
|
Nowe wyniki wieloletniego programu badań opublikowane
w Journal of Clinical Oncology potwierdzają wyższą skuteczność preparatu Femara w porównaniu z tamoksyfenem.
|
|
|
|
|
Dane z długoterminowego badania klinicznego BIG 1-98 przeprowadzonego przez niezależną organizację Breast International Group potwierdzają wcześniejsze doniesienia o większej niż w przypadku tamoksyfenu skuteczności preparatu Femara (letrozol) w terapii następującej bezpośrednio po operacji wczesnego raka piersi. Najnowsze wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Journal of Clinical Oncology z dnia 10 lutego 2007 r.
W okresie obserwacji, której mediana wynosiła ponad cztery lata (51 miesięcy), u kobiet po menopauzie chorych na wczesnego raka piersi posiadającego receptory dla hormonów, leczenie preparatem Femara spowodowało zmniejszenie ryzyka nawrotu raka piersi o dalsze 18% oraz zmniejszenie ryzyka odległych przerzutów tego raka do innych części organizmu o 19% w porównaniu z leczeniem tamoksyfenem. Szczególnie istotna jest informacja o rzadszych przypadkach odległych przerzutów, bowiem pojawienie się nowotworu w innych częściach organizmu zwiększa prawdopodobieństwo zgonu kobiety na tę chorobę.
Omawiana publikacja objęła analizę przypadków niemal 5 tys. kobiet, które przez pięć lat otrzymywały preparat Femara bądź tamoksyfen. Ponad 1,2 tys. kobiet przeszło cały pięcioletni okres terapii. Analiza prowadzona po pierwszym okresie obserwacji (mediana = 26 miesięcy) dotyczyła również kobiet, którym przez dwa lata podawano preparat Femara lub tamoksyfen, a następnie przez kolejne trzy lata zamieniono im podawany lek na drugi. Wyniki tej analizy zostały opublikowane w numerze New England Journal of Medicine z grudnia 2005 r. Zgromadzone w ciągu czterech lat dane dotyczące tej populacji chorych potwierdzają nasze wstępne ustalenia, z których wynika, że letrozol może lepiej niż tamoksyfen chronić kobiety przed nawrotem raka piersi i odległymi przerzutami nowotworu - powiedział Alan Coates, profesor medycyny ze School of Public Health na University of Sydney w Australii oraz autor omawianego opracowania. - Publikacja analizy obejmującej dłuższy okres badania BIG 1-98 pomoże lekarzom lepiej ocenić działanie letrozolu w leczeniu raka piersi.
|
|
|
ostatnio dodane:
pokrewne forum:
przeczytaj także:
|
|
przejdź do tematu Leczenia raka piersi aby komentować bezpośrednio na forum.
Dalia napisała: (w dniu: 24-02-2007 11:03)
cieszą mnie takie artykuły, które dają nadzieję, że raka piersi nawet w poważniejszym stadium można wyleczyć, no ale najważniejsza jest profilaktyka, samobadanie i usg czy mammografia, ja samobadania uczyłam się od mamy i z broszur, które dostałam od ginekologa, oczywiście najpierw sam pokazał mi jak się badać, a później dał broszurkę, ale nie słyszałam o tym, żeby w szkole, np. w liceum uczono dziewczyny jak się kontrolować, a wydaje mi się, że warto CattiBrie napisała: (w dniu: 24-02-2007 11:30)
Faktycznie...powinno się poważnie pomyśleć o edukowaniu młodych dziewczyn, jak wykonywać samobadanie. Ten temat już się przewijał na forum, pisałam, że sama dzięki temu wykryłam u siebie guzek.
Najgorsze jest to, że wśród młodych kobiet pokutuję często przekonanie, że rak piersi to sprawa starszych od nich...A to przecież nieprawda! Coraz więcej jest przypadków tej choroby w młodym wieku...Na szczęście wcześnie wykryta jest ona całkowicie wyleczalna. Tortina napisała: (w dniu: 01-09-2007 12:10)
strasznie dużo młodych kobiet ma raka piersi, a nie każdy ginekolog w trakcie wizyty bada piersi i wysyła na USG czy mammografię sylsmi27 napisała: (w dniu: 01-09-2007 12:14)
Fakt z tym badaniem,ale ja ostatnio byłam na wizycie u ginekologa, który dokładnie zbadał moje piersi, najpierw na stojąco a potem na leżąco. A już nie pamiętam kiedy ostatnio jakiś ginekolog badał mi piersi, zazwyczaj pytał się czy pani bada sobie i tyle. Młoda napisała: (w dniu: 01-09-2007 15:05)
ja się sama domagałam takiego badania, a to w sumie lekarz powinien mi zaproponować
zaloguj się aby napisać własny komentarz
|
|