|
|
Leczenia raka piersi
|
|
Nowe wyniki wieloletniego programu badań opublikowane
w Journal of Clinical Oncology potwierdzają wyższą skuteczność preparatu Femara w porównaniu z tamoksyfenem.
|
|
|
|
|
Przedstawiana analiza na dużej grupie chorych dowodzi, że Femara jest preparatem skuteczniejszym niż tamoksyfen. Zastosowanie preparatu Femara spowodowało znacząco zwiększone przeżycie bez nawrotu choroby w całej populacji objętej badaniem. W dwóch kategoriach kobiet szczególnie narażonych na nawrót raka piersi stwierdzono znacząco większą korzyść z leczenia letrozolem: u kobiet, u których w momencie diagnozy wykryto przerzuty raka do węzłów chłonnych leczenie preparatem Femara zmniejszyło ryzyko nawrotu nowotworu o dodatkowe 23% w porównaniu z grupą chorych leczonych tamoksyfenem, zaś u kobiet po chemioterapii ryzyko to zmniejszyło się o dodatkowe 26%. Co również ważne, w dłuższej perspektywie czasowej stwierdzono zwiększone przeżycie bez nawrotu choroby w grupie chorych, u których nie wystąpiły przerzuty do węzłów chłonnych.
Z omawianej tu analizy wynika, że leczenie preparatem Femara zmniejsza ryzyko nawrotu choroby w ostatnio wymienionej grupie kobiet o 12%, podczas gdy we wcześniejszej analizie wynik ten wyniósł 4%. Ani w jednym, ani w drugim przypadku różnica nie była statystycznie istotna. U chorych bez przerzutów do węzłów chłonnych nawroty choroby występują na ogół później niż u kobiet z takimi przerzutami. Najnowsze dane dotyczące bezpieczeństwa preparatu pokrywają się z poprzednimi danymi przytoczonymi w New England Journal of Medicine w 2005 r. Zakrojone na szeroką skalę i rygorystycznie prowadzone obserwacje dotyczące bezpieczeństwa w dużej populacji chorych na przestrzeni czterech lat dowiodły, że działania niepożądane, zarówno w przypadku preparatu Femara, jak i tamoksyfenu, nie różniły się od tych zaobserwowanych na wcześniejszych etapach badania.
W miarę gromadzenia coraz pełniejszych danych w ramach badania BIG 1-98, lekarze uzyskują coraz nowsze, przekonujące dowody co do przewagi preparatu Femara nad tamoksyfenem w leczeniu uzupełniającym (adjuwantowym), w szczególności, jeśli chodzi o znaczące ograniczenie odległych przerzutów raka piersi - powiedziała Diane Young, wiceprezes i dyrektor ds. globalnych zagadnień medycznych spółki Novartis Oncology. - Dane te mogą być dla lekarzy pomocne przy wyborze inhibitorów aromatazy do zastosowania w leczeniu chorych.
|
|
|
ostatnio dodane:
pokrewne forum:
przeczytaj także:
|
|
przejdź do tematu Leczenia raka piersi aby komentować bezpośrednio na forum.
Dalia napisała: (w dniu: 24-02-2007 11:03)
cieszą mnie takie artykuły, które dają nadzieję, że raka piersi nawet w poważniejszym stadium można wyleczyć, no ale najważniejsza jest profilaktyka, samobadanie i usg czy mammografia, ja samobadania uczyłam się od mamy i z broszur, które dostałam od ginekologa, oczywiście najpierw sam pokazał mi jak się badać, a później dał broszurkę, ale nie słyszałam o tym, żeby w szkole, np. w liceum uczono dziewczyny jak się kontrolować, a wydaje mi się, że warto CattiBrie napisała: (w dniu: 24-02-2007 11:30)
Faktycznie...powinno się poważnie pomyśleć o edukowaniu młodych dziewczyn, jak wykonywać samobadanie. Ten temat już się przewijał na forum, pisałam, że sama dzięki temu wykryłam u siebie guzek.
Najgorsze jest to, że wśród młodych kobiet pokutuję często przekonanie, że rak piersi to sprawa starszych od nich...A to przecież nieprawda! Coraz więcej jest przypadków tej choroby w młodym wieku...Na szczęście wcześnie wykryta jest ona całkowicie wyleczalna. Tortina napisała: (w dniu: 01-09-2007 12:10)
strasznie dużo młodych kobiet ma raka piersi, a nie każdy ginekolog w trakcie wizyty bada piersi i wysyła na USG czy mammografię sylsmi27 napisała: (w dniu: 01-09-2007 12:14)
Fakt z tym badaniem,ale ja ostatnio byłam na wizycie u ginekologa, który dokładnie zbadał moje piersi, najpierw na stojąco a potem na leżąco. A już nie pamiętam kiedy ostatnio jakiś ginekolog badał mi piersi, zazwyczaj pytał się czy pani bada sobie i tyle. Młoda napisała: (w dniu: 01-09-2007 15:05)
ja się sama domagałam takiego badania, a to w sumie lekarz powinien mi zaproponować
zaloguj się aby napisać własny komentarz
|
|