|
Jakie było Pana najgorsze doświadczenie związane z jazdą zimą?
Trudno mi przypomnieć sobie jakiś jeden, konkretny incydent, ale wszystkie przykre wspomnienia mają wspólny mianownik: ludzie nie dostosowują stylu prowadzenia do różnych warunków drogowych i pogodowych, jakie napotykają zimą. Nadmierna prędkość w połączeniu ze złą reakcją mogą okazać się zimą fatalne w skutkach. Jednocześnie samochody osobowe, ciężarówki i autobusy często podczas jazdy po śniegu czy lodzie wyposażone są w opony letnie. Wiele osób nadal nie uświadamia sobie ogromnych zalet, jakie oferują opony zimowe.
Jak ważne są zimowe opony?
Letnie opony nie nadają się do jazdy podczas surowej europejskiej zimy. Zwłaszcza w krajach północno- i środkowoeuropejskich oraz w rejonach alpejskich zima może okazać się bardzo ostra. Jeśli mieszkasz i jeździsz samochodem w tych rejonach, naprawdę powinno się go wyposażać w dobre „zimówki”. Poprzez polepszenie trakcji, przyczepności i precyzji jazdy, opony zimowe znacząco poprawiają bezpieczeństwo na śniegu, błocie pośniegowym czy lodzie. Zwiększają także kontrolę nad pojazdem oraz jego stabilność. Należy jednak unikać zakładania opon różnego typu, o różnych bieżnikach czy rozmiarach.
Co mógłby Pan na początek poradzić co do jazdy zimą?
Przed rozpoczęciem jazdy i w trakcie podróży, zawsze zalecam sprawdzenie prognoz pogody oraz słuchanie radia, które podaje informacje drogowe i raporty z tras. Jeśli podawane jest ostrzeżenie pogodowe, lepiej odłożyć podróż do czasu, aż pogoda się poprawi. Po drugie, należy oczyścić samochód z wszelkiego lodu i śniegu, nie jeździć ze śniegiem na dachu, czy z zaśnieżonymi światłami, bądź szybami. Rozpoczynając podróż, trzeba pamiętać, że jazda zimą wymaga cierpliwości i praktyki. Bezwzględnie należy zmniejszyć prędkość. Tak samo warto unikać zmiany pasów oraz zbędnego wyprzedzania. Dla zachowania kontroli nad autem ważne jest także, aby unikać nagłych skrętów kierownicą czy gwałtownego hamowania. Wskazana jest płynna jazda i patrzenie przed siebie. Trzeba przewidywać nowe sytuacje, aby dać sobie czas na odpowiednią reakcję najwcześniej, jak to tylko możliwe. Zawsze trzeba myśleć wcześniej!
|