|
Nie możemy zapomnieć o kręgosłupie. Jazda na nartach, a tym bardziej na desce wymaga balansowania ciałem, a więc przechylania się i wykonywania skrętów tułowia. Może być to przyczyną bólów krzyża. Zapobiegniemy im ćwicząc wcześniej mięśnie brzucha i grzbietu. Oczywiście najlepiej jeżeli będzie odbywało się to pod okiem rehabilitanta lub instruktora na siłowni. Dobrym uzupełnieniem tych ćwiczeń jest pływanie oraz gry zespołowe, które oprócz wzmocnienia różnych grup mięśni, poprawiają koordynację ruchową. - Regularne ćwiczenia nie tylko poprawią naszą kondycję i zmniejszą ryzyko urazu, ale pozwolą uniknąć przeciążeń kolan i kręgosłupa podczas zimowego wypoczynku. Po przyjeździe w góry, przed każdym zjazdem powinniśmy przeprowadzać rozgrzewkę mięśni i stawów, szczególnie w niskiej temperaturze otoczenia. Po takim przygotowaniu, każdy zjazd będzie nie tylko przyjemny i bezpieczny, ale będzie dodawał nam zdrowia – dodaje Waldemar Penconek, ortopeda z Centrum Medycznego LIM.
Pamiętajmy, że nasza forma to tylko jeden z aspektów bezpiecznego pobytu w górach. Drugim, nie mniej ważnym jest odpowiednio dobrany sprzęt oraz różnego rodzaju zabezpieczenia, które w razie niefortunnego upadku będą nas chroniły. Najważniejszym elementem sprzętu są wiązania. Łączą one but z nartą, a pod działaniem określonych sił wypinają się. - Jeżeli są niedopasowane do naszej wagi lub stylu jazdy, to wypną się bez powodu lub nie wypną się, gdy zajdzie taka potrzeba. Ich niezawodne działanie może nas uratować przed poważną kontuzją. Montaż i regulacja wiązań powinna być przeprowadzona przez fachowca – stwierdza Waldemar Penconek, ortopeda z Centrum Medycznego LIM.
Drugim bardzo ważnym dla bezpieczeństwa elementem są gogle lub okulary przeciwsłoneczne. Pozwolą one uniknąć nie tylko urazów gałki ocznej przez śnieg i lód, ale też zapobiec zapaleniu spojówek spowodowanych promieniami ultrafioletowymi odbijającymi się od śniegu.
W Polsce nie obowiązuje jeszcze nakaz jazdy w kasku. W wielu krajach alpejskich taki obowiązek dotyczy na razie tylko dzieci do lat 14. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli dla własnego bezpieczeństwa powinny podczas jazdy taki kask nosić. Sprzęt proponowany przez producentów jest coraz szybszy, a w szczycie sezonu bywa, że stoki są zatłoczone. W takich warunkach wystarczy chwila nie uwagi by wpaść na drugą osobę. Ponad to w przypadku snowboardzistów niezbędne są specjalne rękawice ze wzmocnieniami, które chronią nadgarstki przed urazami.
*Konsultacja medyczna: Waldemar Penconek, ortopeda z Centrum Medycznego LIM
|