Zupy, ciasta, kremy, aromatyczne pasty, pieczone kostki dyni czy koktajle z dodatkiem owoców. Myślisz, że o dyni wiesz już wszystko? Ale czy znasz jej właściwości? A czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jakie gadżety kuchenne ułatwią Ci jej przyrządzenie? Zapoznaj się z naszym dyniowym vademecum! Co tkwi w dyni? Czyli wszystko, czego nie wiedziałeś o tym niezwykłym warzywie!
Czy wiesz, że istnieje ponad 45 odmian dyni? Wbrew obiegowej opinii nie wszystkie z nich mają kolor pomarańczowy. Możemy spotkać dynie zielone, białe czy brązowe. Najbardziej znaną i najczęściej spotykaną jest dynia hokkaido, której w przeciwieństwie do innych odmian nie trzeba nawet obierać ze skóry. Ma ona okrągły kształt i pomarańczową skórkę i to właśnie ją wyobrażamy sobie myśląc o standardowej dyni.
Walory smakowe dyni znają chyba wszyscy, którzy kiedykolwiek jej spróbowali. Jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy z jej niezwykłych właściwości zdrowotnych. Dynia kryje w sobie prawdziwe bogactwo w postaci cynku i witaminy C, które są niezbędne dla zdrowego układu odpornościowego. Miseczka (ok.300g) gotowanej dyni zawiera ponad 11 miligramów witaminy C (pokrywa to prawie 19% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę). W dyni zawarty jest takżebeta-karoten, który łagodzi procesy zapalne i pomaga ograniczyć objawy grypy i przeziębienia.
Dynia jest cennym pokarmem nie tylko dla naszego zdrowia, ale także urody! Może ona z powodzeniem zastąpić kremy przeciwzmarszczkowe. Wszystko za sprawą zawartej w niej witaminy A, C i E, które skutecznie „walczą” ze zmarszczkami. Szczególne zasługi dla naszej skóry ma witamina A, która reguluje wytwarzanie łoju i dba o jej młody wygląd.
Dynia w kuchni – kremy, muffiny, sosy, dipy, gulasze, kluseczki i wszystko, czego zapragniesz!
Jeżeli naprawdę lubisz eksperymentować w kuchni to koniecznie musisz zaprzyjaźnić się z dynią! Jest ona niezwykłym darem natury, który można wykorzystać praktycznie do wszystkiego! Świetnie sprawdzi się zarówno w potrawach, na słodko, na słono, jak i w daniach o ostrym, wyrazistym smaku. Można z niej przygotować zupy, sosy, dipy, pasty, gulasze, muffiny, ciasta, kluski, przeciery, przetwory i wiele, wiele innych. Zastosowania dyni nie mają granic! Polecamy szczególnie poeksperymentować i wypróbować kilka niecodziennych połączeń smakowych. Zainspiruj się i poznaj nasze przepisy na dyniowe leniwe i jaglano-dyniowy budyń czekoladowy.
Dyniowe leniwe
250g twarogu
300g puree z dyni
1 jajko
1,5 szklanki maki + mąka do podsypywania
odrobina soli
kawałek masła
cukier do posypania cynamon
Pokrojoną w kostkę dynię wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy aż będzie miękka. Odlewamy wodę i blendujemy na puree. W misce rozgniatamy twaróg, na jak najbardziej gładką masę. Dodajemy puree z dyni, jajko i dokładnie mieszamy. Mąkę przesiewamy przez sitko, dodajemy odrobinę soli i zagniatamy gładkie ciasto. W międzyczasie w dużym garnku gotujemy wodę z odrobiną soli. Ciasto wykładamy blat posypany mąką. Odrywamy po kawałku i formujemy równe kluseczki. Wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy około 2 min. od wypłynięcia na powierzchnię. Po wyciągnięciu z wody obsmażamy kluski na patelni z rozgrzanym masłem. Podajemy z cukrem i cynamonem.
Jaglano-dyniowy budyń czekoladowy
Propozycja dla vegan, wegetarian i wszystkich tych, którzy dbają o zdrową dietę i cenią sobie roślinne przepisy.
Składniki:
300 g dyni
100 g ugotowanej kaszy jaglanej
1 lub 2 szklanka mleka krowiego, ryżowego lub migdałowego (w zależności od preferowanej konsystencji)
2 łyżki kakao
2-3 czubate łyżki miodu (w opcji dla vegan syrop z daktyli lub agawy)
Szczypta sproszkowanej wanilii lub kilka kropel aromatu waniliowego
Dynię kroimy na drobną kostkę i gotujemy aż zmięknie. Po przecedzeniu dynidodajemy do niej ugotowaną wcześniej kaszę jaglaną i wszystko blendujemy na jednolitą masę. Mleko podgrzewamy i rozpuszczamy w nim kakao, miód lub syrop oraz wanilię. Następnie dodajemy masę dyniowo-jaglaną i dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Budyń możemy podawać ze świeżymi owocami lub w wersji mniej dietetycznej – z białą czekoladą : -)
Jakie gadżety przydadzą Ci się podczas przygotowania potraw z dyni?
Dynia ma chyba tylko jedną wadę – jej przygotowanie i krojenie nie należą do najłatwiejszych. Jest ona twardym warzywem, które wymaga dokładnego obrania. Z uwagi na duże rozmiary jest także kłopotliwa w krojeniu. Dlatego warto mieć w swojej kuchni zarówno ostre i wytrzymałe noże, jak i praktyczne gadżety ułatwiające przyrządzenie potraw z dyni. Numerem jeden wśród akcesoriów przydatnych w trakcie gotowania jest młynek do przecierania z drobnymi, średnimi i grubymi oczkami, taki jak ten od firmy Leifheit. Z jego pomocą w mgnieniu oka przygotujesz wyśmienite puree z dyni. Z powodzeniem zastępuje on blender i pozwala uzyskać jeszcze bardziej kremową konsystencję. Młynek ma trzy wkładki do przecierania: drobną (2 mm), średnią (3 mm) i grubą (8 mm), które można zmieniać w zależności od potrzeb.
Kolejnym gadżetem niezastąpionym podczas przygotowywania ciasta – szczególnie z dodatkiem dyni – jest wielofunkcyjna miska 3 w 1. Miska do mieszania ciasta 3 w 1 od Leifheit wyróżnia się sprytnymi detalami: dzięki przykrywce mieszając mikserem w misce nie popryskasz ścian wokół. Dodatkowa pokrywka z dużym, poręcznym uchwytem, zamyka szczelnie miskę i zabezpiecza zawartość przed utratą aromatu, dzięki czemu można ją z powodzeniem przechowywać w lodówce. Zmieszasz w niej ciasto na dyniowe muf finy lub dyniowe leniwe, przechowasz w lodówce pozostałe z obiady puree czy dyniową sałatkę.
Kompletując akcesoria przydatne do przyrządzenia dyni warto zaopatrzyć się także w klika akcesoriów, które mają wszechstronne zastosowanie w kuchni i przydadzą się kiedy będziemy przyrządzać rozmaite sałatki ciasta czy inne potrawy. Szczególnie polecamy zainwestować w dobrą i wytrzymałą tarkę, dzięki której zetrzemy nawet najtwardsze owoce i warzywa. Do takich tarek należą np. te firmy Leifheit, których ostre noże naprawdę tną, zamiast odrywać. Krojenie i ścieranie produktów jest znacznie łatwiejsze. Przy minimalnym nacisku można rozdrabniać twarde produkty żywnościowe takie jak orzechy, parmezan i czekoladę, tak samo starannie, jak i ciąć w cieniutkie plasterki warzywa i owoce.
Osobom, które uwielbiają piec ciasta z pewnością przyda się także sitko do mąki i cukru pudru. Idealnym wyborem są sitka, które można trzymać jedną ręką. Można używać go zarówno do równomiernego posypywania mąką blatu, czy też do posypywania ciast i wypieków cukrem lub cukrem pudrem, a także do przesiewania mąki do klusek czy placków.
Jak się okazuje dynia jest warzywem, które sprawdzi się doskonale zarówno jako dodatek do potraw, jak i danie główne! Szczególnie jesienią polecamy poeksperymentować w kuchni i stworzyć swój własny patent na idealny posiłek z dyni.