|
Przypadający na 25 maja Światowy Dzień Mleka to okazja, by skorzystać z przepisów baristy, które sprawdzą się o każdej porze dnia.
Mleczna kawa to napój powszechnie spożywany nie tylko we Włoszech czy Francji. Subtelny smak i aromat tego typu propozycji cieszy się popularnością także w naszym kraju. Jak pokazują badania ARC Rynek i Opinia, aż trzy czwarte Polaków deklaruje picie różnego rodzaju kaw przygotowywanych na bazie mleka. Najpopularniejszymi z nich są Caffe Latte (66%) oraz Cappuccino (29%), a więc napoje o delikatnej konsystencji uzyskanej dzięki lekkiej piance. Mleko łagodzi smak kawy. Dodatek ten spowalnia również proces wchłaniania kofeiny, co ma znaczenie szczególnie w przypadku osób wrażliwych na jej działanie. Wariantów takiej kompozycji jest wiele, ale smak i aromat napoju determinuje przede wszystkim gatunek mieszanki. Do przygotowania kaw z dodatkiem mleka warto wybrać kompozycję ziaren Arabiki i Robusty. Takie pobudzające i zbalansowane w smaku połączenie dobrze sprawdzi się o każdej porze dnia.
Poranne pobudzenie
Osobom, które nie wyobrażają sobie poranka bez towarzystwa kawy, do gustu przypadną aromatyczne propozycje prosto z Włoch. Wśród mieszkańców Półwyspu Apenińskiego popularny jest zwyczaj spożywania różnych wariantów espresso, także w połączeniu z odrobiną mleka. Oryginalną, a zarazem smaczną kompozycją, która idealnie sprawdzi się o poranku będzie Monte Bianco.
- Przygotowanie tej propozycji rozpoczynamy od zaparzenia espresso. 7 gramów zmielonej mieszanki poddajemy 25 sekundowej ekstrakcji, uzyskując w ten sposób 25 ml esencjonalnej kawy. Następnie uzupełniamy ją mleczną pianką o temperaturze 60⁰C. Aby uzyskać gęstą i trwałą konsystencję, warto do spieniania użyć mleka o zawartości tłuszczu na poziomie 3,2% - radzi Christian Tirro, barista Segafredo Zanetti Poland. - Monte Bianco tradycyjnie serwowane jest w eleganckiej szklaneczce do espresso o objętości 100 ml - dodaje. Zwolennikom odkrywania nowych połączeń polecamy natomiast Mokaccino. Podobnie jak Monte Bianco, podaje się je w stumililitrowej szklaneczce. Przygotowanie rozpoczynamy od przyrządzenia 20 ml gorzkiej gorącej czekolady. Następnie wlewamy świeżo zaparzone espresso, a całość uzupełniamy mleczną pianką i kakaową posypką. Warto pamiętać, by pierwszą poranną kawę pić po śniadaniu tak, by oprócz przyjemnego pobudzania, wpływała ona pozytywnie również na układ trawienny.
Smaczna przerwa
Łagodnym smakiem, a zarazem delikatnie pobudzającymi właściwościami wyróżnia się popularne nie tylko we Włoszech, ale również w Polsce, klasyczne cappuccino. Choć kawowe napoje z dodatkiem mleka są do siebie podobne pod względem składu, to znacznie różnią się proporcjami, sposobem przygotowania oraz podania. Jak zatem przyrządzić tę tradycyjną włoską propozycję? – W tym przypadku wykorzystujemy świeżo zaparzone espresso i 100 ml spienionego mleka. Istotna jest kolejność przyrządzania – do filiżanki o objętości 150 ml wlewamy espresso, a następnie na gładko spienione mleko, tak aby zachować proporcje: 1/3 kawy, 1/3 gorącego mleka i 1/3 pianki mlecznej – podpowiada Christian Tirro, barista Segafredo Zanetti Poland . – Tak przyrządzony napój podaje się w uprzednio podgrzanej filiżance z grubej porcelany – dodaje barista. Tradycyjna receptura cappuccino nie uwzględnia stosowania posypek na wierzch kawy, ale przygotowując je w domu, w zależności od upodobań możemy dodać startą czekoladę lub cynamon.
Choć kolejna propozycja charakteryzuje się podobnym składem, różni się nieco sposobem przygotowania. Latte Macchiato podawana jest w wysokiej, eleganckiej szklance. Do jej przyrządzenia potrzebne jest 200 ml spienionego mleka oraz świeżo zaparzone espresso. Do szklanki wlewamy ubitą na gładko piankę, a następnie, cienką strużką, uzupełniamy kawą. W ten sposób powstają trzy wyraźne warstwy. Zwolennikom słodkich propozycji polecane jest natomiast przygotowanie delikatnego Caffe Latte z wanilią, przyprawą stosowaną często jako wzbogacenie dań i deserów. Tego typu napój dobrze sprawdzi się serwowany zarówno na ciepło, jak i na zimno. Sekret tkwi w odpowiednich proporcjach mleka, jego konsystencji oraz dodatku w postaci odrobiny miąższu z laski wanilii. Po spienieniu, gładką pianką wykańczamy wcześniej zaparzoną kawę. Takie połączenie smakuje zarówno podczas porannej przerwy w pracy, jaki w trakcie popołudniowego spotkania w gronie znajomych.
Deserowa alternatywa
Deserowe napoje najczęściej serwowane są na zimno lub w towarzystwie lodów i z powodzeniem mogą sprostać poobiedniej ochocie na coś słodkiego. W kawach mrożonych, których głównym składnikiem jest mleko, dobrze sprawdzają się mieszanki średnio palone. Ich intensywny aromat idealnie komponuje się z tym dodatkiem, tworząc połączenie o zbalansowanym smaku. Wielbicielom wytrawnych drinków na zimno polecane jest Shakerato. W składzie oryginalnego napoju znajdziemy espresso, odrobinę syropu smakowego oraz lód. Aby uzyskać kremową konsystencję, warto wzbogacić go o skondensowane mleko. Składniki wlewamy do shakera i potrząsamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną mrożoną kawę serwujemy w wysokich szklankach lub kieliszkach do martini. Choć pierwotna receptura nie zakłada wykorzystania alkoholu, w wersji wieczorowej syrop smakowy można zastąpić likierem bądź rumem.
Prawdziwą ucztą dla wielbicieli słodkich kaw będzie natomiast Cappuccino Viennese, czyli tradycyjna propozycja w słodkim, wzbogaconym czekoladą wydaniu. – Aromatyczną bazą, która gwarantuje intensywne nuty słodyczy Cappuccino Viennese jest 40 ml gorącej czekolady typu fondente. Po wlaniu jej na dno wysokiej szklanki, dodajemy espresso przyrządzone ze świeżo mielonych ziaren – tłumaczy Christian Tirro, barista Segafredo Zanetti Poland. – Kolejnym krokiem jest spienienie mleka. Gdy uzyska ono konsystencję delikatnej pianki, wlewamy je do szklanki. Całość wykańczamy bitą śmietaną i posypujemy kakao – dodaje barista. Tak przyrządzony napój sprawdzi się zarówno jako efektowny deser podczas przyjęcia w rodzinnym gronie.
|