Jest obowiązkowym punktem na liście potraw serwowanych na świątecznym stole, zarówno ze względu na swoje różnorodne zastosowanie, ale też wyjątkowe znaczenie, zgodnie z którym uznawane jest ono za symbol nowego życia. Dlaczego warto więc jest jeść jajka?
Jajka wykorzystuje się do przyrządzenia różnorakich potraw w kuchniach całego świata. Stanowią podstawę tradycyjnych śniadań w Wielkiej Brytanii czy Kanadzie, gdzie uzupełnia się je tostami i bekonem. W trochę innej formie serwuje się je we Francji - tam najpopularniejszym zastosowaniem jajek jest, podawany w różnych wariantach, omlet.
Z czego składa się jajko?
Białko jajka to w ok. 90 procentach woda. Pozostałe 9 procent to aminokwasy, a ok. 1 procent - węglowodany. Żółtko natomiast w ⅔ zbudowane jest z tłuszczy – ale nie tylko tych „złych”, jak powszechnie się uważa. „To prawda, że jajka cechują się zawartością cholesterolu, ale nie możemy też zapominać, że stanowią ważne źródło lecytyny oraz, w niewielkiej ilości, nienasyconych kwasów tłuszczowych”, mówi Iwonna Niegowska, żywieniowiec marki Knorr. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) również dopuszcza spożywanie jajek jako elementu zbilansowanej diety zdrowego człowieka o unormowanym poziomie cholesterolu. Nie powinniśmy się więc obawiać wykorzystania jajek do przygotowania naszych świątecznych pyszności. Możemy natomiast pomyśleć, jak najlepiej wykorzystać ich uniwersalność w naszej kuchni.
Świąteczne jaja w różnych wariantach
Wielkanoc to czas wyjątkowy, który w nierozerwalny sposób kojarzy się z początkiem wiosny. Świetnym sposobem na przywołanie jej na świątecznym stole może być przygotowanie jajek faszerowanych świeżym szpinakiem:
Jaja faszerowane szpinakiem
Składniki:
12 jajek
1 opakowanie Esencji do duszonych warzyw Knorr
200 g świeżego szpinaku
3 łyżki startego sera żółtego
1 łyżeczka słodkiej papryki
pół łyżeczki gałki muszkatołowej
20 g masła
1 łyżka kiełków
Sposób przygotowania:
Ugotuj jajka na twardo, po czym przetnij je wzdłuż i wydrąż z nich żółtka.
Umyty szpinak oczyść, a następnie podsmaż na maśle.
Do szpinaku dodaj Esencję do duszonych warzyw Knorr, co pogłębi smak potrawy, i przez 3-4 minuty duś, aż wszystko się dokładnie wymiesza. Następnie odlej nadmiar wody, a pozostałą część odstaw do ostygnięcia.
Żółtka i szpinak posiekaj, a następnie dodaj starty ser i przyprawy. Wszystko dokładnie wymieszaj.
Przygotowany farsz nałóż na wydrążone jajka i podawaj z kiełkami.
Faszerowane pisanki
Składniki:
300 g wędzonego łososia
5 jajek ugotowanych na twardo
4 łyżki majonezu
1 łyżeczka Przyprawy Uniwersalnej Delikat Knorr
100 g naturalnego serka
czerwony kawior lub czarne oliwki
świeży koperek
Sposób przygotowania:
Jajka obierz ze skorupki, następnie przekrój je na pół i zetnij ich końcówki tak, by łatwo można było umieścić je na półmisku.
Wydrąż żółtka i zmiksuj je z serkiem, majonezem oraz wędzonym łososiem na jednolitą masę za pomocą specjalnej przystawki miksera (możesz także wszystkie składniki posiekać drobno nożem lub zmielić w maszynce do mięsa).
Dopraw gotową masę do smaku przyprawą Knorr, przez co zyska wyrazisty smak. Przełóż do rękawa cukierniczego, zakończonego dekoracyjną końcówką, i wyciśnij na połówkach jaj różyczki.
Przed podaniem udekoruj jaja świeżym koperkiem, odrobiną czerwonego kawioru lub kawałkami czarnych oliwek.
Jajka jeże
Składniki:
4 jajka
1 opakowanie Sosu sałatkowego włoskiego Knorr
pół pęczka szczypiorku
1 papryka czerwona
1 łyżka majonezu
Sposób przygotowania:
Jajka ugotuj na twardo, następnie wystudź je, obierz ze skorupki i przekrój na pół.
Z każdej połówki wydrąż żółtko, a następnie wymieszaj z majonezem, aż powstanie pasta. Całość dopraw aromatycznym sosem sałatkowym Knorr.
Przełóż gotową pastę do woreczka z odciętym rogiem i nałóż do wydrążonych wcześniej białek.
Szczypiorek pokrój na 3-4 centymetrowe kawałki i powbijaj je pionowo w przygotowaną pastę z żółtek. Ważne, by szczypiorek był sztywny i świeży.
Wytnij z papryki małe oczka i przyłóż do jeża. Do zrobienia oczek możesz wykorzystać też oliwki.