|
Kawosze cenią sobie intensywny aromat, a Ci którzy raz jej spróbują, pozostają wierni na długo. Jak najlepiej przechowywać i mielić ziarna w domu, by nie straciły cennych właściwości?
Codzienne picie kawy to ulubiony zwyczaj wielu osób. Bez mocnego, kofeinowego wsparcia nie wyobrażają sobie poranka lub popołudniowego spotkania w gronie przyjaciół. Sam proces parzenia to również przyjemny rytuał, bez którego nie sposób się obejść na co dzień. Kawa przyrządzona na bazie świeżo zmielonych ziaren ma ciekawy i wysoce wyrafinowany smak. Ważnym elementem jest prawidłowe przygotowanie, tak by nie stracić cennego aromatu zawartego w ziarnach. Chcąc w pełni wykorzystać potencjał mieszanki, warto zwrócić uwagę na sposób jej przechowywania i mielenia. Kawa zawiera mnóstwo aromatów i olejków, które przy nieodpowiedniej obróbce mogą stracić swą intensywność. Jak dbać o kawowe ziarna, by zaparzyć z nich doskonałe espresso?
Sekrety małych ziarenek
Wśród najpopularniejszych rodzajów kawy wymieniana jest szlachetna w smaku Arabika i nieco ostrzejsza Robusta. Ziarna pierwszej z nich mają podłużny kształt. Po zaparzeniu możemy cieszyć się jej łagodnym, ale zarazem niezwykle aromatycznym smakiem. Robusta z kolei wykazuje wysoką odporność na warunki atmosferyczne. Ten gatunek zawiera więcej kofeiny (od 1,7 do 4%), jest więc zdecydowanie bardziej pobudzający. Oprócz rodzaju ziaren, decydujący dla bukietu smakowego mieszanki, jest także rodzaj palenia, podczas którego surowce nie tylko zmieniają kolor, ale również nabierają charakterystycznej woni. Kawa jasno palona ma lekki, orzeźwiający aromat i cynamonowy kolor ziaren. Kompozycje palone średnio cechuje wyraźna cielistość i barwa orzechowa, a mocno palone - intensywny, czekoladowy smak i kolor ziaren. Im kawa jest mocniej palona, tym więcej na ziarnie jest olejków. Aby móc cieszyć się bogactwem nut zawartych w wybranej przez nas mieszance przez długi czas, warto poznać złote zasady przechowywania i mielenia ziaren. O czym należy pamiętać?
Zachowaj aromat
Odpowiednie przechowywanie to kwestia decydująca dla zachowania wyjątkowego aromatu kawy ziarnistej. Opakowania powinny być wykonane z trwałych, nieprzepuszczających powietrza, ani promieni słonecznych materiałów. Ważne by były również wyposażone w wentylek, który pozwala na „oddychanie” kawy i sprawia, że jej aromat jest zabezpieczony przed dostaniem się do środka powietrza. Tworzą one optymalne warunki, chroniące przed wietrzeniem, wilgocią oraz zapachami z zewnątrz - nie ma więc potrzeby przesypywania kawy do szczelnych pojemników. - By być pewnym, że ziarna nie stracą aromatu po kolejnym otwarciu opakowania, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, na przykład ściskającą klamrę - podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. - Tak przygotowaną paczkę należy włożyć do nieprzepuszczającego światła pojemnika lub puszki. Zwróćmy uwagę, by nie stawiać kawy w pobliżu palników kuchenki, piekarnika czy zlewozmywaka. Palone ziarna łatwo stracą aromat, gdy będą narażone na częste zmiany temperatury czy wilgoć - dodaje. Nie należy także ufać mitom, że kawa zachowa aromat dzięki przechowywaniu w lodówce. Aromatyczne olejki tracą swoje właściwości w niskich temperaturach, a długotrwałe zimno neutralizuje lub całkowicie redukuje cenny, bogaty bukiet. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że kawa szybko pochłania zapachy z otoczenia, a kontakt z żywnością może spowodować, że po zaparzeniu wyraźnie wyczujemy niepożądaną woń. Najtrudniejsze jest przechowywanie kawy samodzielnie zmielonej. Rozdrobione ziarna szybko tracą zapach ( już po 24 godzinach całkowicie tracą swoje aromaty), dlatego najlepiej mielić starannie odmierzoną porcję bezpośrednio przed parzeniem.
Przepis na mielenie
Nie ma nic przyjemniejszego o poranku, niż zapach świeżo zmielonych ziaren. Chcąc rozkoszować się doskonałym smakiem kawy, ważne jest zwrócenie uwagi na podstawowe kwestie takie jak: młynek o odpowiednich parametrach działania, odmierzona porcja ziaren oraz odpowiednia grubość mielenia. Zastanawiając się nad zakupem urządzenia, warto pamiętać, że do wyboru mamy kilka rodzajów modeli o zróżnicowanych opcjach mielenia. Nasz wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jaka grubość ziaren będzie optymalna dla sposobu, w jakim parzymy kawę. Wybierając młynek zwróćmy uwagę czy posiada ono możliwość regulacji grubości mielenia, dzięki której dopasujemy kawę do sposobu jej przygotowywania. - Grubo mielona mieszanka sprawdzi się w przypadku ekspresów przelewowych – podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. - Kawa o średniej grubości, najlepiej nadaje się do urządzeń ciśnieniowych z kolbą. Drobno mielona ma zastosowanie w przypadku klasycznej kafetiery – dodaje ekspert. Warto również, aby zwrócić uwagę na rodzaj żaren zastosowanych w młynku oraz to czy producent urządzenia daje możliwość ich wymiany. Nieostre żarna mogą bowiem powodować powstawanie pyłu podczas mielenia, który niekorzystanie wpłynie na smak kawy po zaparzeniu.
|