|
Według niektórych badań, kolejność spożywania pokarmów może znacząco wpływać na poziom cukru i insuliny w ludzkim organizmie.
Badania opublikowane w Diabetes Care miały na celu sprawdzić, jak kolejność spożywanych produktów w typowym posiłku zawierającym warzywa, białko i węglowodany, wpływa na poobiedni poziom cukru i insuliny u osób z nadwagą lub otyłych cierpiących na cukrzycę typu 2.
Zespół kierowany przez dr Louis Aronne’a z Akademii Medycznej Weill Cornell zaobserwował, że spożywanie białka i warzyw przed węglowodanami przyczynia się do niższych poziomów cukru i insuliny we krwi po posiłku. To odkrycie może zmienić sposób, w jaki formułowane będą zalecenia dla pacjentów - nowe koncentrowałyby się nie tylko na ilości, ale i kolejności konsumpcji węglowodanów.
Stale poszukujemy sposobów, które mogłyby pomóc cukrzykom utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi – mówi Aronne. Polegamy na medycynie, ale należy pamiętać, że dieta to też ważny element procesu leczenia. Jest jednak niezwykle trudno zmienić nawyki żywieniowe ludzi.
Węglowodany podnoszą poziom cukru we krwi, ale jeśli powiemy komuś, żeby ich nie jadł lub drastycznie ograniczył – ciężko będzie mu się do tego zastosować – przyznaje Aronne. Nasze badanie pokazuje łatwiejszy sposób na kontrolowanie poziomu cukru i insuliny we krwi u pacjentów.
Szczegóły badania
Naukowcy chcieli potwierdzić i rozwinąć poprzednie badania, które sugerowały, że spożywanie warzyw lub produktów zawierających białko przed węglowodanami obniża poziom glukozy we krwi po posiłku. W najnowszym badaniu przyjrzano się typowemu obiadowi, na który składało się połączenie produktów będących źródłem białka, produktów węglowodanowych, tłuszczów i warzyw. Obserwacji poddano 11 otyłych pacjentów z cukrzycą typu 2, przyjmujących doustnie lek obniżający poziom glukozy we krwi – Metforminę.
By sprawdzić, jak kolejność spożywania produktów wpływa na poziom glukozy we krwi, naukowcy podali pacjentom taki sam zestaw obiadowy w tygodniowych odstępach czasu.
Posiłek składał się z produktów węglowodanowych (ciabatta i sok pomarańczowy), produktów białkowych, warzyw i tłuszczów (pierś z kurczaka, sałata z pomidorem i niskokalorycznym dressingiem oraz gotowany na parze brokuł z masłem).
Pierwszy posiłek badani otrzymali rano po 12 godzinach niejedzenia, gdy poziom glukozy w ich krwi utrzymywał się na stałym poziomie. Mieli najpierw spożyć węglowodany, a po 15 minutach produkt białkowy, warzywa i tłuszcze. Następnie zmierzono im poziom glukozy we krwi w odstępach 30, 60 i 120 minutowych. Tydzień później powtórzono badanie, które różniło się jedynie zaleceniami, co do kolejności przyjmowanych przez pacjentów składników. Poproszono o zjedzenie najpierw źródła białka, warzyw i tłuszczów, a po 15 minutach dopiero produktów węglowodanowych.
Wyniki pokazały, że poziom glukozy we krwi po 30, 60 i 120 minutach był odpowiednio niższy o 29%, 37% i 17% w wypadku, gdy warzywa i produkty bogate w białko zostało spożyte przed tymi bogatymi w węglowodany. Znacznie obniżył się również poziom insuliny. W oparciu o to odkrycie, lekarze mogą mówić swoim pacjentom “jedz to przed tym” zamiast “nie jedz tego w ogóle” – mówi główny badacz.
Musimy jeszcze sprawdzić otrzymane rezultaty, ale już w oparciu o obecne odkrycia, pacjenci z cukrzycą insulinoniezależną mogą za pomocą małych zmian lepiej kontrolować poziom cukru we krwi, zmniejszyć ilość przyjmowanej insuliny, a także ogólnie poprawić swój stan zdrowia
Link: https://www.digimind-evolution.com /beagle/publisher/styles/home.asp?pid=16&pg=id&id=1114696
|